Matematyka z plusem dla GIM

Data ostatniej modyfikacji:
2009-09-2
Autor recenzji: 
Magdalena Siankowska
studentka matematyki na UWr

Zofia Bolałek
Małgorzata Dobrowolska
Marta Jucewicz
Marcin Karpiński
Adam Mysior

 

Co jest w zestawie: 
program
podręcznik
zeszyt ćwiczeń
zbiór zadań
książka dla nauczyciela
sprawdziany

Konstrukcja programu

Podręczniki z tej serii skupiają się przede wszystkim na realizacji podstawy programowej. Realizowane są następujące treści:

 • liczby wymierne,
 • potęgi o wykładniku naturalnym i całkowitym,
 • pierwiastki,
 • procenty,
 • wyrażenia algebraiczne,
 • równania i nierówności,
 • wykresy funkcji,
 • statystyka opisowa i wprowadzenie do prawdopodobieństwa,
 • figury płaskie,
 • bryły.

Dodatkowo są opracowane również tematy takie jak:

 • wektory w układzie współrzędnych,
 • zastosowania matematyki w życiu.


Konstrukcja podręcznika

Każdy rozdział zaczyna się krótkim wstępem teoretycznym, po którym umieszczone są przykładowe zadania związane z tematyką działu wraz z wzorcowymi rozwiązaniami. Zadania do samodzielnego rozwiązywania mają rosnący stopień skomplikowania, choć nie ma tam zadań istotnie trudnych. Każdy temat kończy się zadaniami z cyklu ?Sprawdź, czy umiesz?, które dają uczniom możliwość autokontroli. Każdy dział zamykają zadania uzupełniające o bardziej zróżnicowanym stopniu trudności.

Liczba zadań w podręczniku jest wystarczająca dla przeciętnego ucznia do opanowania materiału. W przypadku ucznia słabszego dobrym uzupełnieniem podręcznika jest zeszyt ćwiczeń, a dla ucznia zdolniejszego - dodatkowy zbiór zadań.

Charakterystyka zadań
Przeważają zadania typowe, jednoetapowe i ćwiczące algorytmy. Są mało zróżnicowane pod względem treści. Nie mobilizują uczniów do twórczego myślenia. Wyraźnie brakuje zadań logicznych, łamigłówek i zagadek związanych z danym tematem. Sprawia to, że rozwiązywanie zadań jest monotonne i mało ciekawe. Zadania łatwiejsze są wyraźnie oddzielone od trudniejszych i odpowiednio oznaczone.

Szczególne zalety
Częstym problemem gimnazjalistów są zadania tekstowe rozwiązywane przez układy równań. Temat ten jest w omawianym podręczniku dobrze opracowany. Schemat postępowania pokazany jest krok po kroku i zilustrowany przykładami.

Język
Podręcznik jest napisany językiem zrozumiałym dla ucznia. Bazuje na terminologii znanej już ze szkoły podstawowej.

Szata graficzna
Grafika jest stonowana w porównaniu z podręcznikiem z tej samej serii dla SP, ale chyba za bardzo. Jednak układ podręcznika jest czytelny, a najważniejsze zagadnienia są wyraźnie podkreślone. Ilustracje fabularne są estetyczne i nie przesłaniają treści matematycznej.

 

Poziom edukacyjny: 
gimnazjum
Wydawca: 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
al. Grunwaldzka 413, 80-309 Gdańsk
tel. 058 340 63 00, 058 340 63 02
e-mail: gwo@gwo.pl

ISBN: 
83-87788-12-0
Numer dopuszczenia MEN: 
DKW-4014-139/99
Opinie zasłyszane: 

Książka dociera do wszystkich dzieciaków. Jest przejrzysta, można łatwo wszystko odszukać. Polecam! (z forum internetowego księgarni Merlin)

 

Powrót na górę strony