Matma mnie kręci

Data ostatniej modyfikacji:
2015-07-24
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Organizator: 

Matma mnie kręci - logo konkursuZIBI SA
ul. Wirażowa 119, 02-145 Warszawa
tel. 22 32 89 111, faks 22 32 89 112

Patronat honorowy:

 • Minister Edukacji Narodowej
 • Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej
 • Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki
 • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi

Patronat medialny:
Matematyka, Wiedza i Życie, Młody Technik, Cogito, Perspektywy.pl, Gazeta.Edukacja.pl, eduForum, stopklatka.pl, edulandia.pl, naukowy.pl, planeta.fm  

strona domowa konkursu na Portalu www.kalkulatory.pl

 

Terminy: 

W 2013 roku (po 6 edycjach) konkurs został zawieszony.

 

Czy lubisz matematykę? Czy uważasz że jest interesująca i potrzebna? Czy chętnie uczyłeś się jej w szkole? Bywalcy Portalu zapewne na te pytania odpowiedzą pozytywnie, ale gdybyśmy zadali je przypadkowym przechodniom, zapewne odpowiedzi nie byłyby entuzjastyczne.

Ogromna część społeczeństwa ma złe wspomnienia ze szkoły, słabo zna matematykę i często publicznie się tym chlubi. Ma to negatywny wpływ na emocjonalny stosunek uczniów do tego przedmiotu, a w konsekwencji na kierunki studiów wybierane przez maturzystów (wiadomo, że studia techniczne, gdzie matematyki jest bardzo dużo, nie cieszą się popularnością).

Duże firmy reklamują się i dbają o swój wizerunek w mediach. Także organizacje pozarządowe sięgają po reklamę, aby zainteresować ludzi tym, co robią. Swoich rzeczników prasowych mają prezydent, premier, ministrowie. A kto dba o wizerunek matematyki?

Firma Zibi SA pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki organizuje po raz kolejny ogólnopolski konkurs na krótki film promujący matematykę. Honorowy patronat nad IV edycją konkursu objęła Minister Edukacji Narodowej.

W konkursie mogą brać udział uczniowie, studenci, nauczyciele oraz wszyscy, którzy mają pomysł, jak zareklamować królową nauk (osoby niepełnoletnie tylko za zgodą rodziców). Celem projektu jest promocja nauk ścisłych wśród młodzieży.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy zarejestrować się na stronie organizatora konkursu www.kalkulatory.pl,  zrealizować film w dowolnej technice o długości 1 - 3 minut związany z matematyką i zarejestrować go za pomocą specjalnego modułu dostępnego na podanej stronie.

Prace konkursowe zostaną umieszczone na platformie internetowej You Tube w kanale Kalkulatory, gdzie zostaną poddane ocenie internautów. Ostatecznych zwycięzców wyłoni jury złożone z matematyków, polonistów i filmowców (po uwzględnieniu komentarzy internautów i liczby odsłon nagrania).

Na zwycięzców czekają nagrody:

 • główna - 10 tys. zł (wolne od podatku), ponadto zwycięzca może wskazać nauczyciela, któremu firma Zibi ufunduje projektor multimedialny i kalkulator graficzny Casio FX-9860GII
 • za II miejsce - aparat fotograficzny CASIO Exilim
 • za III miejsce - kalkulator graficzny CASIO ClassPad 330
 • za pomysłowość - kalkulator graficzny CASIO FX-CG20
 • za najlepszy film w danej kategorii wiekowej (SP, GM, LO) - kalkulator graficzny CASIO FX-CG20.

Szczegółowe informacje o konkursie i pełny regulamin można znaleźć na stronie internetowej organizatora konkursu. A tu można zobaczyć najlepsze filmy z edycji 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013. A ten film uczniów X LO z Wrocławia zdobył ex aequo I m. w roku 2012. Polecamy też zamieszczony na YouTube edukacyjny hit wszech czasów - film Nature by Numbers Cristóbala Vili. 

 

Historia: 

I edycja konkursu odbyła się w 2008 roku p.n. "Matematyka nie kończy się w szkole". Wpłynęło na nią ponad 130 filmów. Nadesłane prace były kreatywne, zabawne i w ciekawy sposób przedstawiały królową nauk, co pokazuje, że matematyka wcale nie jest postrzegana jako nudna i przewidywalna. W III edycji konkursu zwycięski film obejrzało ponad 500 tysięcy internautów, a profil konkursu w serwisie YouTube był najpopularniejszym polskim kanałem w serwisie i drugim w kategorii "kanał edukacyjny" na świecie. Łącznie w pięciu edycjach wpłynęło 400 filmów, które w serwisie YouTube obejrzano 1 500 000 razy.

W 2013 roku ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca agencje PR z 60 krajów świata dokonała wyboru najciekawszych kampanii wizerunkowych prowadzonych przez partnerów. Kampania "Matma mnie kręci" prowadzona dla marki Casio otrzymała jedno z wyróżnień. Doceniono aktywne uczestnictwo w życiu społeczności, wspieranie badań edukacyjnych, popieranie zastosowania nowych technologii w nauczaniu oraz interesujące formy promocji matematytki.

W 2013 roku (po 6 edycjach) konkurs został zawieszony.

Zwycięzcy poszczególnych edycji:

 • 2008 - Damian Pawlikowski z XXX LO w Łodzi, Matma na plus (nagroda: 10 tys. zł i pracownia kalkulatorów graficznych CASIO dla szkoły)
 • 2009 - Roland Dubiel z I LO w Łańcucie, Logarytmy Wszechświata (nagroda: 10 tys. zł oraz kalkulator graficzny Casio 9860G SLIM i projektor multimedialny Casio XJ-S37 dla szkoły)
 • 2010 - Andrzej Michalecki z XIV LO w Warszawie (obecnie student Politechniki Warszawskiej), Sofizmat (nagroda: 10 tys. zł oraz projektor multimedialny i kalkulator graficzny Casio FX-9860GII dla szkoły)
 • 2011 - Grzegorz Myjkowski z I LO w Gdańsku, Między duchem a materią pośredniczy matematyka (nagroda: 10 tys. zł oraz projektor multimedialny i kalkulator graficzny Casio FX-9860GII dla szkoły)
 • 2012 - ex aequo
  Martyna Grabarczyk z ???, Matma nie tylko mnie kręci
  Michał Borys, Michał Łazorczyk z XLO we Wrocławiu, Motomatyka
  (nagroda: 10 tys. zł oraz projektor multimedialny i kalkulator graficzny Casio FX-9860GII dla szkoły)
 • 2013 - mleko 44, Kapitan Matematyka vs dr Głupulus (nagroda: 10 tys. zł oraz projektor multimedialny i kalkulator graficzny Casio FX-9860GII dla szkoły)

   
 

Wrocławski bubel

Bardzo miło, że w konkursie pokazał się wreszcie ktoś z Wrocławia. Tyle że pokazał z nie najlepszej strony. Pomysł na film jest dość ograny, a pierwszy kadr stanowiący wizytówkę filmu obnaża nieznajomość języka polskiego u panów motocyklistów (LO nr X pisze się bez kropki po nr).  W jury zasiadał podobno polonista - wstyd dla jury. Plusem filmu są ładne zdjęcia miasta, ale ładne miasto samo się obroni.

Powrót na górę strony