"Świat Leonarda" w Podzamczu Chęcińskim

Data ostatniej modyfikacji:
2015-05-19
Autor recenzji: 
Joanna Polechońska
nauczycielka w Gim nr 1 Wrocław
Adres: 

Centrum Nauki "Leonardo da Vinci"
w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym
Podzamcze 45, 26-060 Chęciny

 

Kontakt: 

tel. 41 343 40 50
e-mail: sekretariat@rcnt.pl

 

Czynne: 

5 IX 2014 - 5 IX 2015
poniedziałek - piątek, godz. 7.30 - 15.30

 

Ceny biletów: 

wstęp bezpłatny

 

Ta niezwykła wystawa była już wcześniej podziwiana w Tokio, Nowym Jorku i Mediolanie. Pokazuje modele urządzeń zaprojektowanych lub skonstruowanych przez wielkiego wizjonera, matematyka, inżyniera i malarza - Leonarda da Vinci. Znajdziemy tu m.in. mechanicznego lwa, robota-żołnierza, machiny wojenne, strój nurka, projekt miasta idealnego oraz mostu obrotowego, a także kilkadziesiąt innych działających prototypów oraz ich szkiców będących kopiami rysunków, jakie wyszły spod ręki mistrza.

 

Dzięki wykorzystaniu interaktywnych technik prezentacji,oglądając te niesamowite urządzenia można zobaczyć i zrozumieć sposób ich konstrukcji oraz działania. Wystawa prezentuje modele z dwóch najważniejszych zbiorów projektów Leonarda da Vinci: "Kodeksu atlantyckiego" oraz "Kodeksu o lataniu". Pierwszy z nich zawiera opisy koncepcji różnych maszyn, a drugi jest studium lotu ptaków. Zainteresowani twórczością artystyczną mistrza renesansu z przyjemnością zobaczą na wystawie reprodukcje jego obrazów.

Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" jest wzorowane na warszawskim Centrum "Kopernik" i gdańskim Centrum "Heweliusz". Powstało w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Na prawie 4 tysiącach m2 zgromadzono tu najnowocześniejszy sprzęt i ekspozycje z całego świata, które zmieniać się będą co pół roku, aby proponować szkołom, uczelniom i rodzicom innowacyjne formy kształcenia. Uczniowie mogą w nim przeprowadzać badania naukowe i poprzez doświadczenia poznawać fizykę, chemię, matematykę, biologię i medycynę. Otwarciu Centrum w dniach 5-7 IX 2014 towarzyszyła impreza robotyczno-kosmiczna - Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich, a także międzynarodowa konferencja "Człowiek w kosmosie" z udziałem ekspertów z całego świata oraz Piknik Naukowo-Technologiczny.

Wykorzystano zdjęcia ze strony www.leonardo3.net.

 

Powrót na górę strony