Parki oceaniczne nad Bałtykiem

Data ostatniej modyfikacji:
2014-03-22
Autor recenzji: 
Joanna Polechońska
nauczycielka w Gimnzjum nr 1 Wrocław
Adres: 

Ocean Park
ul. Żwirowa, 84-120 Władysławowo
tel. 606 422 994
e-mail: kontakt@oceanpark.pl

http://www.oceanpark.pl

 

Sea Park Sarbsk
Sarbsk 39, 84-352 Wicko
tel. 881 727 969
e-mail: bok@seapark.pl

http://www.seapark.pl

 

Oceanarium w Kołobrzegu
al. I Armii Wojska Polskiego 6c, 78-100 Kołobrzeg
tel. 509 190 298
e-mail: oceanarium@oceanarium.com.pl

http://oceanarium.com.pl

Oceanarium posiada też filie w Międzyzdrojach
(ul. Promenada Gwiazd 4, tel. 505 183 300) i Toruniu (tel. 531 608 053).

Akwarium Gdyńskie MIR
al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia
tel. 58 732 66 01
e-mail: akwarium@mir.gdynia.pl

http://www.akwarium.gdynia.pl

 

Fokarium w Helu
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 58 675 08 36
e-mail: hel@ug.edu.pl

http://www.fokarium.com

 

Kontakt: 

 

Czynne: 

Ocean Park
kwiecień – czerwiec: pon–pt 9.00–17.00, sob, niedz. i święta 10.00–17.00
lipiec – sierpień: pon–pt 9.00–21.00, sob, niedz. i święta 9.00 –20.00
wrzesień – październik: pon–pt, sob, niedz. i święta 10.00–17.00
Kasy pracują godzinę krócej.

Sea Park Sarbsk
kwiecień - czerwiec: 9.00–18.00
lipiec – sierpień: 10.00–20.00
Kasy pracują godzinę krócej.

Oceanaria w Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Toruniu
codziennie 9.00-18.00

Akwarium Gdyńskie
kwiecień - maj 9.00-19.00
czerwiec 9.00-20.00
lipiec - sierpień 9.00-21.00
wrzesień 9.00-19.00
październik - marzec 10.00-17.00
Nieczynne w poniedziałki i święta państwowe.
Kasy pracują pół godziny krócej.

Fokarium Hel
codziennie 9:30-16:00
karmienie fok: godz. 11:00 i 14:00, lipiec sierpień - dodatkowo 17:00

 

Ceny biletów: 

Ocean Park
0 - 3 lata – wstęp wolny
3–8 lat – 15 zł
powyżej 8 lat – 20 zł
Dostępne są bilety grupowe i sezonowe karty wstępu.
Grupy szkolne otrzymują przewodnika gratis.

Sea Park Sarbsk
0 - 4 lata – wstęp wolny
ulgowy – 17 zł
normalny – 24 zł
grupowy – 14 zł
Wstęp do kina 5D kosztuje dodatkowo 12 zł.
Za dodatkową opłatą grupy mogą zarezerwować przewodnika.

Oceanaria w Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Toruniu
ulgowy- 15 zł
normalny - 20 zł
grupowy - 15 zł
Dla grup powyżej 20 osób przewodnik jest bezpłatny.

Akwarium Gdyńskie
ulgowy - 16 zł
normalny - 24 zł
lekcja wykładowa - 100 zł
lekcja ćwiczeniowa - 150 zł
lekcja terenowa - 200 zł
Dostępne są bilety rodzinne, karnety roczne i 20% zniżki dla grup poza sezonem.

Fokarium Hel
wstęp do fokarium 5 zł
wstęp na wystawę 1 zł
warsztaty - 5 zł od ucznia za dzień (min. 60 zł)
lekcje pokazowe - 5 zł od ucznia (min. 60 zł)

 

Nad Bałtykiem, któremu do oceanu wszak daleko, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać modne od lat na całym świecie oceanaria, fokaria, pingwinaria i inne akwaria, czyli ogólnie mówiąc morskie parki edukacyjne. Niestety, ze względu na niesprzyjający klimat i możliwości finansowe, nasze oceanaria nie przypominają tych najsłynniejszych na świecie. Podobne są raczej do opatrzonych już nieco parków jurajskich, w których modele dinozaurów zastąpiły modele rekinów i wielorybów w naturalnej wielkości. Czasem jednak możemy spotkać w nich zwierzęta na żywo i w naturalnym otoczeniu, a także zwiedzić inne ciekawe obiekty.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron opisywanych parków.

Ocean Park we Władysławowie

Działa od 2012 roku. Został stworzony z myślą o nauce połączonej z zabawą. Park o powierzchni 12 ha zaprasza zwiedzających na spacer po dnie oceanu. Wystawa prezentuje 40 naturalnej wielkości modeli morskich zwierząt, wśród których wyróżnia się 34-metrowy wieloryb. Oprócz tego giganta na zwiedzających czekają foki, orki, delfiny, rekiny, żółwie, kraby i inne stworzenia zamieszkujące morza i oceany całego świata. Park można zwiedzać samodzielnie (wszystkie miejsca są dobrze oznakowane, a przy wejściu otrzymuje się mapkę) lub z bezpłatnym dla grup przewodnikiem, który ciekawie opowiada o prezentowanych zwierzętach. Każdy eksponat jest szczegółowo opisany, dzięki czemu można poznać wiele ciekawostek na temat zwyczajów, warunków życia i zagrożeń przyczyniających się do wymierania morskich zwierząt. Wielkim hitem jest interaktywne show, podczas którego publiczność może rozmawiać z animowaną postacią wieloryba Błękitka, pojawiającą się na kinowym ekranie. Jest to wielka atrakcja i ogromne przeżycie przede wszystkim dla najmłodszych, ale starszych z pewnością zaintrygują zastosowane tu najnowocześniejsze wizualne technologie komputerowe. Na terenie Parku znajdują się także place zabaw dla dzieci, plaża, ścianka wspinaczkowa oraz punkty gastronomiczne, a w sklepie z pamiątkami można nabyć pluszowe wieloryby, rekiny, foczki, delfiny, pingwiny i kraby.

Ocean Park uczestniczy w programach ochrony najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt morskich oraz wspiera finansowo działania w celu niesienia im pomocy.

Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk

Działa od 2012 roku. Park o powierzchni 5 ha prezentuje faunę i florę mórz i oceanów, a także kulturę i historię Pomorza. Położony jest na terenie gminy Wicko, w odległości 8 km od Łeby. Na zwiedzających czekają różne atrakcje w tym najważniejsza - fokarium, gdzie na żywo można oglądać karmienie i treningi medyczne rodzimych fok szarych oraz kotików południowoamerykańskich. Mają one do dyspozycji trzy baseny o łącznej powierzchni ponad 1500 m2 i objętości ponad 2 milionów litrów wody.

Jest też park makiet zwierząt morskich prezentujący naturalnych rozmiarów modele ssaków, ryb, gadów i ptaków morskich oraz nadbrzeżnych, wśród których można zobaczyć m.in. manty, ryby piły, rekina żarłacza, żółwia skórzastego, morsy, orkę, kaszalota, delfina butlonosego czy stado pingwinów. Jest też przedstawiciel mięczaków - kałamarnica olbrzymia.

W prehistorycznym oceanarium 5D stanąć można oko w oko z rybami i gadami zamieszkującymi wody naszej planety 150 milionów lat temu. (jest wśród nich 20-metrowy Megalodon, rybopodobny Mozazaur, niebezpiecznie uzębiony Liopleurodon, czy płetwojaszczur Plezjozaur). A wszystko to za sprawą trójwymiarowego kina z ruchomymi fotelami i efektami specjalnymi.

Muzeum Marynistyczne, które znajduje się na terenie Parku, mieści 9 stałych ekspozycji prezentujących m.in. szopki bożonarodzeniowe z elementami marynistycznymi, rzeźbę ludową, modele łodzi i kutrów rybackich, na których prowadzono połowy na Bałtyku w ciągu ostatnich 100 lat, precjoza wykonywane przez marynarzy i rybaków, malarstwo marynistyczne, kolekcję okolicznościowych pamiątek związanych z największym gdyńskim armatorem Polskimi Liniami Oceanicznymi, dyplomy Ceremoniału Morskiego czy autentyczny warsztat cieśli okrętowego. Ekspozycja oddaje klimat tawerny portowej, mesy dawnego żaglowca i salonu kapitańskiego.

Na pasjonatów modelarstwa czeka też park miniatur latarni morskich polskiego wybrzeża. Prezentowane tu eksponaty wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o detale. Można je zobaczyć z bliska i w niespotykanej nigdzie indziej perspektywie. W kilka minut można przebyć całe wybrzeże polskiego Bałtyku od Świnoujścia - z najstarszą i najwyższą polską latarnią (64,8 m) - aż po Krynicę Morską, mijając po drodze zabytkowe obiekty w Kołobrzegu i Darłowie oraz najniższą latarnię znajdującą się w Jastarni (13,5 m). Można też poznać wiele ciekawostek na temat tych budowli.

Na miejscu jest też park zręcznościowo-linowy małego pirata (dostępny dla dzieci poniżej 150 cm wzrostu), plac zabaw oraz punkt gastronomiczny. Wkrótce planowane jest oddanie do użytku kolejnych atrakcji.

Dodatkowym atutem parku jest jego sąsiedztwo ze słynnymi ruchomymi wydmami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w okolicach Łeby, które tworzą piękny pustynny krajobraz niespotykany nigdzie indziej w Europie i nazywany polską Saharą. 

Oceanaria w Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Toruniu

W akwariach można przede wszystkich podziwiać piękną kolekcję ryb. Są wśród nich m.in.: mureny, płaszczki, piranie, króle tanganiki, skrzydlice, nadymki i rekiny rafowe, ale także koralowce, ukwiały, rozgwiazdy i rogatnice. Okazy pochodzą z Morza Czerwonego, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, a także wód słodkich Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Na miejscu można wziąć udział w różnych konkursach z nagrodami.

Akwarium Gdyńskie

Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego to największa i najstarsza tego typu placówka w Polsce. Posiada też najciekawsze okazy fauny i flory morskiej hodowane w sztucznych warunkach. Znajduje się w centrum Gdyni. Od 2005 roku ma status Ogrodu Zoologicznego. Na trzech piętrach budynku można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących ze wszystkich kontynentów w 68 akwariach słodko- i słonowodnych, których pojemność waha się 200 do 10.000 litrów, a przebywa w nich ponad 1500 żywych organizmów z 250 gatunków. Prezentowane są tu cztery główne biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. W akwarium prowadzone są także lekcje pokazowe z oceanografii, biologii i ochrony środowiska. Proponowane tematy są tutaj.

Fokarium w Helu

Jest placówką naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu Gdańskiego. Istnieje od 1999 roku. Zajmuje się ochroną i odtworzeniem populacji fok szarych na terenie północnego Bałtyku. W ramach projektu "Błękitna szkoła" organizowane są tu dwugodzinne lekcje pokazowe oraz jedno lub dwudniowe warsztaty dla grup dzieci i młodzieży z całej Polski. Poświęcone są one problematyce ekologicznej morza i jego strefy przybrzeżnej. Proponowane tematy zajęć są tutaj. Prelekcje są bogato ilustrowane filmami i okazami, a warsztaty odbywają się w plenerze.Turyści indywidualni mogą wchodzić do fokarium codziennie i o określonych godzinach obserwować karmienie fok. Na miejscu jest też dostępna wystawa "Ssaki naszego morza". W sklepiku z pamiątkami można nabyć artykuły z wizerunkiem fok i morświnów: maskotki, kubki, koszulki, bluzy, kurtki, czapki, plecaki, torby, pocztówki i breloki. Dochód z ich sprzedaży wspiera badania, restytucję i ochronę bałtyckich ssaków.

Przy okazji pobytu na półwyspie Helskim warto obejrzeć inne atrakcje, np. latarnię morską, port rybacki, muzeum rybołówstwa, miejsca walk Obrońców Helu w 1939 roku, stację meteorologiczną IMiGW 

 

Oceanaria w Europie

To prawda, że polskie oceanaria nawet nie umywają się do światowych, w których przodują Amerykanie (z największym na świecie Georgia Aquarium w Atlancie). Ale i w Europie (nawet całkiem nieodległej) można odwiedzić bardzo ciekawe miejsca. Poniżej podaję te, w których byłem lub planuję być w najbliższym czasie.

 • oceanarium w Stralsundzie w Niemczech (niedaleko Świnoujścia),
 • delfinarium w Tiergarten w Norymberdze, Niemcy,
 • Tropen Aquarium w ZOO Hagenbeck w Hamburgu, Niemcy,
 • akwarium w Instytucie Oceanograficznym im. Leibniza w Kilonii, Niemcy,
 • Sea Life w Hanowerze, Niemcy
 • Sea Life w Monachium, Niemcy,
 • Aqua Dom Sea Life Berlin z największym na świecie akwarium cylindrycznym,
 • akwarium w ogrodzie botaniczno-zoologicznym Wilhelma w Stuttgarcie, Niemcy,
 • delfinarium w Harderwijk, Holandia - największy morski park rozrywki w Europie,
 • Sea Life w Billund (na terenie Legolandu),  Dania,
 • The Blue Planet największe w Europie oceanarium w Kopenhadze, Dania,
 • Sea Life London Aquarium (pod kołem London Eye),
 • L'Oceanogràfic w Miasteczku Sztuki i Nauki w Walencji, Hiszpania,
 • Loro Parque na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich, Hiszpania,
 • La Cité de la mer (miasto morza) w Cherbourgu, Francja,
 • Aquatopia w Antwerpii, Belgia,
 • oceanarium na wyspie Rodos, Grecja,
 • oceanium w Królewskim Ogrodzie Zoologicznym Diergaarde Blijdorp w Rotterdamie, Holandia,
 • Artis Aquarium w Królewskim Zoo w Amsterdamie, Holandia
 • akwarium i delfinarium w Litewskim Muzeum Morza w Kłajpedzie - jedyne delfinarium na wschodnim wybrzeżu Bałtyku,
 • Skansen - Akvariet w Sztokholmie, Szwecja
 • Tropicarium Budapest na Węgrzech,
 • Lanzheron Dolphinarium w Odessie, Ukraina.

Listę (niezbyt aktualną i ograniczającą się do największych obiektów, ale zawsze jakąś) akwariów, oceanariów i delfinariów można znaleźć na stronach Wikipedii.

Powrót na górę strony