"Kopernik" w Warszawie

Data ostatniej modyfikacji:
2012-01-4
Autor recenzji: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w GIM 9 we Wrocławiu
Adres: 

Centrum Nauki "Kopernik"
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
00-390 Warszawa

 

Kontakt: 

tel. 22 596 41 10 lub 22 596 41 11
e-mail: info@kopernik.org.pl
infolinia: 22 596 4 100
rezerwacja dla grup: 58 735 11 37

http://www.kopernik.org.pl

 

Czynne: 

wtorek - piątek 9–18 (kasy do 17)
sobota - niedziela 10–19 (kasy do 18)

 

Ceny biletów: 

ulgowy 13-16 zł
normalny 22 zł
grupowy 11- 20 zł

do laboratoriów i pracowni robotycznej:
ulgowy 14 zł
normalny 18 zł
grupowy 140 – 190 zł

 

To największe i najnowocześniejsze w Polsce interaktywne muzeum nauki, pokazujące jej związek z kulturą i życiem codziennym. Wystawa dotyczy różnych dziedzin wiedzy i zajmuje 3 700 m2, na których zgromadzono ponad 450 interaktywnych eksponatów, za pomocą których zwiedzający samodzielnie przeprowadzają eksperymenty, obserwują zjawiska i aktywnie zdobywają nową wiedzę. Na miejscu są też laboratoria, park odkrywców, teatr robotów i planetarium. Centrum "Kopernik" zaprasza do zabawy, inspiruje, skłania do refleksji, dostarcza naukowego gruntu dla rozwijania wyobraźni i bodźców do zdobywania wiedzy.

Eksponaty na wystawie podzielone są na sześć galerii tematycznych:

  • Świat w ruchu,
  • Człowiek i środowisko,
  • Strefa światła,
  • Korzenie cywilizacji,
  • BZZZ!,
  • Re: generacja.
zdjęcia pochodzą ze strony http://www.kopernik.org.pl

Świat w ruchu. Tu można dowiedzieć się m.in. jak rozchodzą się fale dźwiękowe i świetlne oraz jakie zjawiska wywołują, gdy napotkają na swojej drodze przeszkody, można zagrać w świetlny bilard, samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, wywołać tornado, przeżyć trzęsienie ziemi, wprawić piłkę w stan lewitacji lub, sterując podmuchami powietrza, umieścić ją w koszu, co tylko z pozoru wydaje się łatwe.

Człowiek i środowisko. Tu można zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, przeprowadzić operację chirurgiczną, sprawdzić swoją sprawność fizyczną i porównać ją z wynikami różnych zwierząt. Można też od podszewki poznać rozmaite miejskie zakamarki i dowiedzieć się, skąd się bierze woda w kranie oraz prąd w gniazdku elektrycznym. Można też przebudować Warszawę tak, by była jak najbardziej przyjazna mieszkańcom.

Strefa światła. Pogrążona w półmroku galeria daje okazję do poznania własności światła oraz doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. Bawiąc się w "komnacie perspektywy" lub wykonując inne eksperymenty, można przekonać się, jak łatwo nasz mózg daje się oszukać, błędnie interpretując wrażenia wzrokowe, jakie obiektywnie odbieramy.

Korzenie cywilizacji. Ta część wystawy umożliwia odbycie podróży w czasie od zarania dziejów po odległą przyszłość. Można tu odkopać szkielet dinozaura w piaskownicy archeologów, wzniecić ogień bez używania zapałek, zbudować most bez gwoździ według projektu Leonarda da Vinci, poznać dawne i współczesne źródła energii, unieść się na latającym dywanie lub zagrać na laserowej harfie.

Bzzz! To część wystawy przeznaczona dla maluchów (2-6 lat). Rozbudza ich wyobraźnię i ciekawość świata. Są tu owady i ryby, które można łapać w siatkę stworzoną z własnego cienia, tropiąc różne zwierzęta, można dotrzeć do ich kryjówek, można też naśladować ruchy ptasich skrzydeł, przesuwając ramiona po odpowiednich poręczach lub obserwować z ukrycia otoczenie za pomocą peryskopu.

Re: generacja. To strefa przeznaczona dla młodzieży i dorosłych (powyżej 14 lat). Przeprowadzane tu eksperymenty pozwalają poznać tajniki ludzkiej psychiki (galeria Ja), dowiedzieć się więcej o prawach rządzących związkami między ludźmi (galeria Ja-Ty) i o tym, jak funkcjonujemy w grupach społecznych (galeria Ja-My-Oni) i jak oddziałujemy na otoczenie (galeria Ja-Świat).

Teatr robotyczny. To jeden z najbardziej prestiżowych i oryginalnych projektów Centrum "Kopernik". Występują w nim roboty, tzw. RoboAktorzy. RoboAktor to zaawansowany technologicznie android, poruszający się za pomocą sprężonego powietrza po specjalnie skonstruowanej scenie. Dodatkowo potrafi kiwać głową, gestykulować oraz wyrażać uczucia.

Park Odkrywców. To zielona przestrzeń wokół budynku Centrum, nad samą Wisłą, stanowiąca miejsce odpoczynku o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Można tu obejrzeć plenerową galerię sztuki, wysłuchać koncertu i nadal eksperymentować, głównie z dźwiękiem, np. komponując utwór muzyczny z odgłosów przyrody (np. burzy, wulkanu lub wodospadu).

Laboratoria. Są trzy: biologiczne, chemiczne i fizyczne. Każdy może poczuć się w nich jak bohater serialu „Z archiwum X”, ubrany w fartuch i okulary ochronne. Są one wyposażone w szkło laboratoryjne, sondy pomiarowe, aparaturę do miareczkowania, mieszadła magnetyczne, dygestorium, aparaty Hoffmana, zestawy do elektroforezy, zestawy z optyki laserowej, kamery termowizyjne, mikroskopy oraz odczynniki i barwniki. Zajęcia w laboratoriach prowadzą edukatorzy.

Planetarium "Niebo Kopernika"

Jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce planetariów cyfrowych (choć nie największym). To właściwie kino o sferycznym ekranie i niesamowitych możliwościach. Widz zanurza się w obrazie, odrywa od powierzchni i odlatuje w podróż ku odległym galaktykom i spogląda w niebo z perspektywy astronauty zawieszonego w przestrzeni kosmicznej.

Projekcję obsługuje 25 komputerów o dużej mocy obliczeniowej oraz 4 rzutniki multimedialne nowej generacji, a całością zarządza system Digital Sky. Na środku sali spod podłogi wysuwa się Megastar - supernowoczesny projektor gwiazdowy. Potrafi pokazać aż 20 milionów gwiazd (w większości planetariów można ich zobaczyć zaledwie 100-200 tysięcy). Obraz wyświetlany jest na ekranie rozpiętym na 16-metrowej kopule. Na krawędzi kopuły zamontowano projektory laserowe, 32 lustra i wytwornicę dymu. Komfort oglądania zapewnia specjalnie zaprojektowana widownia - fotele w kolejnych rzędach wychylają się tak, by wszyscy patrzyli mniej więcej w ten sam punkt ekranu, wysoko ponad głowami. Dźwięk generowany jest przez siedem głośników o łącznej mocy 10 000 W pozwalających na uzyskiwanie niezwykłych efektów specjalnych.

Co można zobaczyć w planetarium? Projekcje pomyślane są tak, że przez pierwsze 15 minut prezenter pokazuje ruchomy obraz rozgwieżdżonego nieba, objaśniając widzom, co oglądają, a potem wyświetlany jest film w technologii 3D. Obejrzeć można m.in. opowieści o czarnych dziurach czy podboju kosmosu, ale także filmy przyrodnicze albo poświęcone ewolucji.

Dla rodziców i nauczycieli. Centrum "Kopernik" oferuje też różne formy edukacyjne dla dorosłych (rodziców i nauczycieli). Organizuje wykłady, konferencje, warsztaty i cykliczne czwartkowe spotkania dla nauczycieli. Otacza opieką Kluby Młodych Odkrywców działające w szkołach, bierze udział w festiwalach nauki i piknikach naukowych, wypożycza obwoźną wystawę "Eksperymentuj" i przygotowuje programy telewizyjne.

O hucznej uroczystości otwarcia "Kopernika" pisaliśmy na Portalu tutaj.

 

Powrót na górę strony