"Experyment" w Gdyni

Data ostatniej modyfikacji:
2012-01-3
Autor recenzji: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w GIM 9 we Wrocławiu
Adres: 

Centrum Nauki "Experyment"
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

 

Kontakt: 
Czynne: 

wtorek - niedziela 10-16
lipiec - sierpień 10-18

 

Ceny biletów: 

ulgowy - 4 zł
normalny – 8 zł
w grupie 1 os. na 10 - wstęp wolny

 

To interaktywna wystawa łącząca naukę i zabawę. Polecana dla klas przebywających w okolicach Trójmiasta na wycieczkach lub zielonych szkołach oraz dla rodzin podczas wakacji, gdyż jest to atrakcyjna forma wspólnego spędzania czasu.

Ponad pięćdziesiąt stanowisk dotyczy pięciu tematów:

  • człowiek,
  • środowisko,
  • dźwięki
  • fizyka,
  • optyka.

Każdy można poznać poprzez samodzielne wykonanie eksperymentów zgodnie z podaną instrukcją. W dziale "fizyka" można m.in. utworzyć bańkę mydlaną wielkości człowieka w kształcie katenoidy (to powierzchnia minimalna rozpięta na dwóch okręgach umieszczonych w równoległych płaszczyznach), podnieść jedną ręką ciężar o masie kilkunastu kilogramów (za pomocą systemu bloczków), zbudować łuk gotycki bez żadnych elementów spajających bloki, wywołać falę sztormową. Opisy tłumaczą, dzięki jakim  prawom fizyki te zadania są wykonalne. Można tu także spróbować swych sił w załadunku statków, sprawdzając, co się stanie, kiedy ułożymy kontenery w nieodpowiedni sposób.

W dziale "człowiek" można m.in. oglądać bakterie pod mikroskopem i złożyć człowieka z anatomicznych puzzli, w dziale "dźwięk" - odegrać melodię, skacząc po muzycznej podłodze, w dziale "optyka" - położyć własną głowę na tacy i zobaczyć nieskończoność w równoległych zwierciadłach, w dziale "środowisko" - sterować siłą i kierunkiem wiatru, obserwując jaki ma to wpływ na chmury, dymy z kominów fabryk lub kształtowanie się wydm.

Stale trwa rozbudowa centrum. Docelowo powstanie tu sto nowych interaktywnych stanowisk, m.in. śruba Archimedesa, widzenie zwierząt, obieg krwi w organizmie człowieka.

zdjęcia pochodzą ze strony http://www.experyment.gdynia.pl

Wszystkie urządzenia są proste w użyciu i bezpieczne, a instrukcje do eksperymentów krótkie i zrozumiałe. Wykonując eksperymenty, uczniowie poszukują odpowiedzi na pytania „w jaki sposób?”, „dlaczego?” i „po co?”. Pomagają im w tym karty pracy, które można pobrać ze strony domowej Centrum. W razie trudności lub dodatkowych pytań pomocy udzielają obecni na sali edukatorzy.

Centrum "Experyment" oferuje także półgodzinne zajęcia warsztatowe dla grup zorganizowanych na wybrany temat (np. oszczędzanie wody i energii, rekonstrukcja zdarzeń metodami kryminalistyki i archeologii, tajemnice promieniotwórczości) oraz organizację 2,5-godzinnej imprezy urodzinowej.

Centrum prowadzi też Akademię Experymentu dla dzieci w wieku 6-9 lat. Jest to roczny cykl comiesięcznych sobotnich wykładów z różnych dziedzin prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Uczestnicy otrzymują indeksy uprawniające do udziału w zajęciach, w których potwierdzane jest zaliczenie wykładu. W wykładzie mogą też uczestniczyć rodzice dziecka.

"Experyment" współpracuje z Centrum Nauki eXperimentLabbet z Kalmaru (Szwecja) w ramach projektu eduPEOPLE, wcielając w życie idee aktywnej edukacji. Prowadzone są szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, spotkania z nauką dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zajęcia w szkołach z wykorzystaniem mobilnych zestawów do przeprowadzania doświadczeń naukowych oraz pokazy na festiwalach nauki.

 

Powrót na górę strony