Tajniki statystyki


Redaktor działu:
Andrzej Dąbrowski (dabr(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik Katedry Matematyki UP


Jak obliczyć stan zdrowia

Profesor Małgorzata Bogdan z Wydziału Matematyki i Informatyki UWr specjalizuje się w tworzeniu modeli matematycznych na potrzeby służby zdrowia. Na czym polega jej praca?  Największym wyzwaniem, z jakim musi sobie poradzić, jest tzw. klątwa wielowymiarowości.


Wizualizacja danych - histogram

Histogram służy do prezentacji rozkładu danych, które są zmiennymi ciągłymi, tzn. mogą przyjmować wiele wartości liczbowych należących do pewnego zakresu, np. wzrost człowieka (wartość z przedziału 50-260 cm) lub czas poświęcony na przygotowanie śniadania mierzony w pełnych minutach (liczba od 2 do 60). Diagram histogramu wykonuje się w prostokątnym układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Składa się on z prostokątnych słupków o równej szerokości i różnych wysokościach.


Wizualizacja danych - diagram kołowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów prezentowania danych statystycznych jest diagram kołowy. Często można spotkać go np. w reklamach, sondażach wyborczych i podręcznikach z różnych przedmiotów. Przedstawia względny udział danej części w całości. Jako pierwszy do prezentacji danych użył go na początku XIX w. szkocki inżynier i statystyk William Playfair. Nazwał go "pie chart" czyli diagram plackowy, co nawiązuje do kształtu popularnego brytyjskiego ciasta z owocami i dobrze oddaje istotę tego wykresu.


Porządkowanie skorup i statystyka

W 1899 roku podczas wykopalisk w Diospolis Parva nad brzegiem Nilu, wieczorami można było spotkać mężczyznę w sile wieku zajmującego się dziecinną zabawą w przestawianie pasków papieru. Człowiekiem tym był znakomity archeolog brytyjski Flinders Petri. Przestawianie pasków papieru było łamigłówką, której rozwiązanie daje możliwość datowania znalezisk archeologicznych. 


Dama z herbatą

Często się zdarza, że niezwykłe pomysły rodzą się nieoczekiwanie. A cóż nadzwyczajnego może zdarzyć się podczas tradycyjnej popołudniowej herbatki? Zobacz sam...

Powrót na górę strony