Tajniki statystyki


Redaktor działu:
Andrzej Dąbrowski (dabr(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik Katedry Matematyki UP


Porządkowanie skorup i statystyka

W 1899 roku podczas wykopalisk w Diospolis Parva nad brzegiem Nilu, wieczorami można było spotkać mężczyznę w sile wieku zajmującego się dziecinną zabawą w przestawianie pasków papieru. Człowiekiem tym był znakomity archeolog brytyjski Flinders Petri. Przestawianie pasków papieru było łamigłówką, której rozwiązanie daje możliwość datowania znalezisk archeologicznych. 


Dama z herbatą

Często się zdarza, że niezwykłe pomysły rodzą się nieoczekiwanie. A cóż nadzwyczajnego może zdarzyć się podczas tradycyjnej popołudniowej herbatki? Zobacz sam...


Pielęgniarka statystyczna

Florence Nightingale (słynna "dama z lampą") znana jest przede wszystkim jako twórczyni pielęgniarstwa, patronka skautingu dziewczęcego i działaczka społeczna. Okazuje się, że była też zasłużona dla rozwoju statystyki opisowej. Aby lepiej wytłumaczyć członkom administracji rządowej swoje raporty statystyczne dotyczące śmiertelności w szpitalach polowych, stosowała diagramy nazywane dziś "różami Nightingale". 


Czym jest statystyka?

Przeciętnemu człowiekowi słowo "statystyka" kojarzy się z podsumowaniem meczu piłkarskiego lub z robieniem wykresów słupkowych. Można w ten sposób myśleć o statystyce, ale każdy z nas ma z nią znacznie częściej do czynienia, niż mu się wydaje. Stwierdzenie, że jest to nauka o niepewności używająca jako narzędzi metod rachunku prawdopodobieństwa, tylko komplikuje obraz tej dyscypliny matematycznej, którą odnajdziemy w wielu obszarach codziennego życia.

Powrót na górę strony