październik 2017

Drugą edycję ligi zadaniowej z gier strategicznych zaczynamy od przypomnienia trzech japońskich gier strategicznych, które poznaliśmy w zeszłym roku szkolnym.

Zadanie 1. Dobutsu shogi (w Polsce znane także jako "Złapmy lwa")

W pozycji na diagramie gramy jako Drużyna Lasu i na szachownicy został nam tylko Lew, ale mamy do dyspozycji Żyrafę w ręku (na ławce rezerwowych). W jaki sposób możemy w tej pozycji wygrać? Przypomnij sobie analizę metodą "liczenia do trzech", którą poznaliśmy rok temu.

Wprowadzenie do zasad dobutsu shogi znajduje się tutaj.

Zadanie 2. Shogi (japońskie szachy)

Pozycja na diagramie poniżej pokazuje sytuację, która często występuje, gdy sente (gracz zaczynający partię, jego figury zwyczajowo pokazujemy na dole diagramu) użyje strategii nazywanej 'wieżą centralną' lub środkową. Gote (przeciwnik sente) zagrał właśnie srebrnego generała na pole 6b, ale był to bardzo zły ruch. Dlaczego? Podaj ruch, który powinien zagrać sente na diagramie. Uwaga. Obie strony mają po jednym pionku w ręku, ale tutaj nie jest to istotne.

Opis pełnych zasad shogi znajduje się tutaj.

 

Zadanie 3. Go (także igo, baduk, weiqi)
W pozycji na diagramie poniżej ruch należy do czarnych. Gdzie należy zagrać, aby złapać biały kamień na D4? Odpowiedź krótko uzasadnij.

Krótkie wprowadzenie go znajduje się tutaj.

 

 

Powrót na górę strony