Są to drużynowe zawody uczniów szkół średnich organizowane pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Różnią się od Olimpiady Fizycznej bardziej problemowym i badawczym charakterem zadań. Zespoły szkolne opracowują opisy i rozwiązania zadanych problemów najpierw w formie pisemnej, a później w formie referatów i publicznej obrony przypominającej mecz matematyczny.
Fizyczne
zDolny Ślązak (XXIV)
Jest to najbardziej prestiżowy konkurs wojewódzki adresowany do początkowo do gimnazjalistów, a potem do uczniów klas 7-8 SP z terenu Dolnego Śląska. Jego celem jest wspieranie uzdolnień uczniów. Pozwala laureatom na wolny wybór szkoły średniej i zwalnia ich z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu ósmoklasisty, a finalistom daje dodatkowe punkty rekrutacyjne. Od 2018 roku eliminacje znowu mają charakter przedmiotowy.
Konkurs Wiedzy Kosmicznej
To ogólnopolski konkurs, którego celem jest popularyzacja wiedzy o kosmosie. Adresowany jest do uczniów klas VI SP, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: wiedzowej i plastycznej, co rok na inny temat. Każdy z uczestników części wiedzowej musi odpowiedzieć na 15 pytań eliminacyjnych, a następnie na 9 pytań szczegółowych i 1 pytanie problemowe. Pytania szczegółowe i problemowe są różne dla różnych grup wiekowych.
Świetlik Przyrodniczy (VIII)
Jest to ogólnopolski konkurs przyrodniczy "Świetlik" skierowany do uczniów SP (klasy I-VI). Ma formę testu jednokrotnego wyboru wzorowaną na matematycznym "Kangurze", jednak wcześniej uczestnicy muszą się do niego przygotować, przeprowadzając proste eksperymenty. Doświadczenia mogą być wykonywane w domu z rodzicami, na lekcjach lub na kółkach pozalekcyjnych.
Olimpiada Fizyczna (LXV)
To trójstopniowe zawody dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o zasięgu krajowym (są też dwie konkurencyjne olimpiady międzynarodowe). Składają się z części teoretycznej i doświadczalnej. Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Fizyczne.