Debata o związkach matematyki i sztuki

Data ostatniej modyfikacji:
2022-11-6
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk-Łado
nauczycielka matematyki w V LO Wrocław
Opłata: 
bezpłatny

21 IX 2016 w IM UWr o godz. 14 w sali WS w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się tradycyjna interdyscyplinarna dyskusja panelowa. W tym roku jej tematem jest "Matematyka, sztuka, filozofia - wzajemne inspiracje". Moderatorem będzie dr Jakub Jernajczyk. Udział wezmą: dr Agnieszka Bandura – filozof z UWr,  dr Piotr Borodulin-Nadzieja – matematyk z UWr i prof. Eugeniusz Smoliński – artysta grafik z ASP Wrocław.

 

Wśród zgromadzonej publiczności byli uczniowie, nauczyciele, studenci kierunków ścisłych i artystycznych, matematycy, artyści i dziennikarze. Honorowym gościem był prof. Kaziemierz Orzechowski - chemik, koordynator środowiskowy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

 

dr Jakub Jernajczyk, Katedra Sztuki Nowych Mediów ASP Wrocław

 

dr Agnieszka Bandura, Instytut Filozofii UWr

 

prof. Eugeniusz Smoliński, ASP Wrocław

 

 

Jakub Jernajczyk we wprowadzeniu do dyskusji wskazywał na bliskie związki filozofii i matematyki z różnymi dziedzinami sztuki, w tym z poezją. Posłużył się przykładem poezji konkretnej uprawianej przez wrocławskiego twórcę - Stanisława Dróżdża (o jego twórczości więcej na Portalu piszemy tutaj). Piotr Borodulin-Nadzieja twierdził, że motywacją do uprawiania matematyki jest sama matematyka. Zaś jako przykład jej zastosowania w sztuce podał program, jaki napisał dla Marka Krajewskiego - znanego wrocławskiego pisarza - który ten wykorzystał do projektowania nazwisk o danej gematrii w powieści "Liczby Charona". 

Wielkie uznanie publiczności zdobył pokaz zarówno prac plastycznych jak i utworów poezji konkretnej i hugonotek prof. Smolińskiego, który mówił m. in. o Pięknie:

  • niewymownym - w poezji,
  • niewyobrażalnym - w sztuce
  • niesłychanym - w muzyce. 

Poniżej prezentujemy kilka utworów konkretnych jego autorstwa, pamiętając że "prawdopobobne" oznacza to, co tylko podobne jest do prawdy.

usta lenia
 
Bio grafia
 

 Bio Graphy                                                      Erotyk

 

Powrót na górę strony