Zrób sobie choinkę

Data ostatniej modyfikacji:
2009-03-27
Autor: 
Ewa Karolczak
redaktor graficzny WPM

Z kilku kwadratowych kartek nawet najmniej wprawna osoba w kilka chwil złoży ekologiczną, papierową choinkę, którą można wykorzystać jako świąteczną ozdobę lub proste ćwiczenie rozwijające wyobraźnię na lekcji geometrii nawet w najmłodszych klasach.

Do wykonania modelu potrzeba kilku (co najmniej 5) kwadratowych kartek, najlepiej w różnych odcieniach zieleni, choć można też wykonać choinkę bajecznie kolorową. Im więcej kartek, tym model będzie wyższy i bardziej okazały. Wielkość kartek jest dowolna. Każda kolejna powinna być mniejsza niż poprzednia.

Jak wykonać pojedynczy moduł

Kartkę zaginamy wzdłuż przekątnych potem odwracamy na drugą stronę i zaginamy wzdłuż linii łączących środki boków. Następnie składamy razem wszystkie wierzchołki, otrzymując mniejszy kwadrat.

Ten nowy kwadrat ustawiamy otwartym wierzchołkiem do dołu i zaginamy w górę pierwszy narożnik. Odwracamy formę na drugą stronę i zaginamy tak samo drugi narożnik.

Otrzymaną formą składamy tak, aby połączyć wierzchołek A z B oraz C z D. Znowu otrzymujemy kwadrat, w którym zaginamy do góry pozostałe dwa narożniki. Powstaje forma trójkątna.

Jej górny narożnik zaginamy w dół, łącząc z prawym dolnym i nakładamy na nie narożnik lewy dolny. Powstaje zygzakowate zagięcie na jednej ćwiartce gałęzi naszej choinki. Powtarzając ostatnie czynności wykonujemy takie same zagięcia na pozostałych ćwiartkach trójkątnej formy.


 

Otrzymujemy jedno (najniższe) piętro choinki. Pozostałe wykonujemy w ten sam sposób z coraz mniejszych kwadratów.

 

 

Składamy choinkę w całość

Poszczególne piętra drzewka układamy jedno na drugim. Aby konstrukcja była stabilna, można w zagłębienie kolejnej gałęzi wpuścić kroplę kleju.

Choinki przedstawione na zdjęciach poniżej mają najniższe piętro wykonane z kwadratu odciętego z kartki A4. Każdy następny kwadrat jest mniejszy od poprzedniego o 2 cm. Cała choinka ma pięć pięter i wysokość ok. 17 cm. Drzewko można ozdobić gwiazdą, bombkami i paczuszkami wykonanymi również w technice origami, a opisanymi w innych artykułach w tym dziale.

Wesołych Świąt!

Inna wersja

Choinkę można też zbudować z modułów opisanych w artykule Kule dla wytrwałych. Efekt końcowy jest ciekawy, ale trzeba mieć duuużo czasu na przygotowanie modułów (albo kilku pomocników).

Powrót na górę strony