Bryły z modułów "sonobe"

Data ostatniej modyfikacji:
2010-03-15
Autor: 
Sylwia Szczęsna-Cichoń
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu

Origami modułowe polega na składaniu od kilku do czasem nawet kilkuset jednakowych elementów (zwanych modułami) w różne kształty. Jako pierwszy poznamy jeden z najprostszych modułów o wdzięcznej nazwie sonobe (od nazwiska jego "wynalazcy" - Mitsunobu Sonobe), który składamy z kwadratowej kartki. Wykonamy z niego sześcian, dwupiramidę trójkątną i gwiaździste ośmiościan i dwudziestościan. Wykonanie innych modeli pozostawiamy waszej własnej pomysłowości, wyobraźni i cierpliwości.

Jak zrobić "sonobe"

Do wykonania modułów najlepiej wykorzystać bloczek kolorowych kwadratowych karteczek. Wykonanie pojedynczego modułu pokazano na rysunkach poniżej.

Czytanie takich diagramów jest dobrym ćwiczeniem wyobraźni geometrycznej.

 

 


 

Jak zrobić sześcian
 • Przygotowujemy 6 modułów sonobe. Ich środkowe, kwadratowe części będą ścianami, a trójkątne wypustki będziemy wkładać w "kieszonki" utworzone na ścianach, aby połączyć części w jeden model.
 • Moduły składamy jak na zdjęciu poniżej i otrzymujemy gotowy sześcian.

Jak zrobić dwupiramidę trójkątną
 • Ten wielościan to dwa czworościany prostokątne (ścięte naroża sześcianu) sklejone podstawami (te podstawy to trójkąty równoboczne). Bryła ma więc 6 trójkątnych ścian, ale do jej wykonania wystarczą zaledwie 3 moduły sonobe. Musimy je jednak trochę zmodyfikować.
 • Klasyczny moduł zaginamy dodatkowo wzdłuż zaznaczonej przekątnej kwadratu.

 • Gdy złączymy 3 takie zmodyfikowane moduły powstanie naroże zbudowane z trójkątów prostokątnych.

 • Aby dokończyć dwupiramidę, trzeba wystające części modułów zapleść z drugiej strony w podobny sposób. Efekt końcowy widzimy na zdjęciu poniżej.

Jak zrobić ośmiościan gwiaździsty
 • Szkieletem tej bryły jest ośmiościan foremny (patrz rysunek poniżej), w którym na każdej z trójkątnych ścian "dobudujemy" ostrosłup trójkątny wykonany jak wyżej z trzech modułów sonobe.
 • W każdym "starym" wierzchołku schodzą się po 4 ostrosłupy.
 • Do wykonania modelu potrzebne jest 12 modułów. Efekt końcowy widzimy na zdjęciu poniżej.

Jak zrobić dwudziestościan gwiaździsty
 • Szkieletem tej bryły jest dwudziestościan foremny (patrz rysunek poniżej), w którym na każdej z trójkątnych ścian "dobudujemy" ostrosłup trójkątny wykonany jak wyżej z trzech modułów sonobe.
 • W każdym "starym" wierzchołku schodzi się po 5 ostrosłupów.
 • Do wykonania modelu potrzebne jest 30 modułów. Efekt końcowy widzimy na zdjęciu poniżej.

Inne wielościany

Tą metodą możemy złożyć inne bryły gwiaździste otrzymane na bazie wielościanów o trójkątnych ścianach oraz wszystkie wielościany o ścianach będących kwadratami lub trójkątami stanowiącymi połówki kwadratów. To nieograniczone pole popisu dla waszej wyobraźni, sprawności palców i cierpliwości.

Drobne modyfikacje modułów sonobe pozwalają uzyskać dużo ciekawsze efekty estetyczne. Cztery możliwe warianty takich modułów opisujemy w artykule Sześcian na kilka sposobów.

Przyślijcie nam zdjęcia waszych modeli z modułów sonobe. Chętnie zamieścimy je w naszej galerii.

Galeria

Poniżej prezentujemy wybrane prace uczniów z kółka origami w Szkole Podstawowej nr 107 we Wrocławiu.

Bibliografia
Meenakshi Mukerji, Marvelous modular origami, A.K. Peters, 2007
www.origami.art.pl
http://www.papercrafty.com/files/jewel1.jpg
http://britton.disted.camosun.bc.ca/origami/cube1.jpg

Na lewą stronę

Moduły sonobe można także łączyć wywracając pokazane w artykule wielościany gwiaździste "na lewą stronę". Tak np. wygląda "przenicowany" dwudziestościan gwiaździsty. Podobnie można przenicować ośmiościan gwiaździsty.

Powrót na górę strony