Mistrzowskie rozgrywki na Wyspie

Data ostatniej modyfikacji:
2017-12-21
Autor: 
opracowanie redakcyjne

16 VIII 2015 na Wyspie Słodowej w godz. 14-19 odbędą się rozgrywki go z Marcinem Majką - mistrzem Polski w go AD 2013 oraz niezwykłe spotkanie z Karoliną Styczyńską - mistrzynią Polski w shogi (japońskie szachy) AD 2012 i  pierwszą profesjonalną zawodniczką shogi spoza Japonii. Na miejscu będzie można zagrać z Karoliną w symultanicznej rozgrywce z handicapem. Imprezy organizuje Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami.

 

Shogi

Nazwa ta oznacza "grę generałów". Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady mówi się o niej potocznie "japońskie szachy". Tak jak w szachach celem gry jest zdobycie króla przeciwnika. Gra toczy się na planszy 9×9 pól, po której poruszają się płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych. Są jednokolorowe, a rozróżnia się je jedynie po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesuwaniem figur, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to dynamiki i likwiduje sytuacje patowe.

Istnieje też uproszczona wersja zwana dobutsu shogi (czyli shogi zwierzątkowe) dla dzieci i początkujących graczy. Liczba figur jest w niej zredukowana do 4 dla każdego, plansza ma wymiary 3×4, a bierki z trudnymi do rozpoznania znakami kanji (japoński alfabet) zastąpiono łatwo rozpoznawalnymi symbolami zwierząt (lwa, słonia, żyrafy i kurczaka). Ponadto każda z figur ma zaznaczone dopuszczalne ruchy, jakie może wykonywać. Uproszczonych zasad można nauczyć się w kilka minut, ale gra zachowuje najważniejsze elementy strategii shogi oraz niezrównaną dynamikę. W Polsce została wydana w wersji "Pojedynek robotów".

 

Go

To gra uważana jest za najtrudniejszą z gier planszowych. Jej reguł można nauczyć się w kwadrans i doskonalić umiejętności przez całe życie. Co ciekawe, w go komputer nigdy nie pokonał człowieka. Gra powstała kilka tysięcy lat temu w Chinach, skąd przywędrowała do Korei i Japonii. Tam zyskała ogromną popularność i cieszy się nią do dziś. Jest traktowana jednocześnie jako dziedzina sztuki, nauki i sportu. Mecze go są regularnie transmitowane są w japońskiej telewizji, a w azjatyckich armiach grają w go oficerowie, ucząc się strategicznego myślenia.

Do rozpoczęcia rozgrywki wystarczy prosty sprzęt: 181 identycznych kamieni czarnych, 180 białych i goban, czyli kwadratowa plansza, na której 19 linii poziomych krzyżuje się z 19 pionowymi. Gracze na zmianę kładą kamienie na przecięciach linii (ile ich jest?). Celem jest otoczenie jak największego terytorium swoimi kamieniami.

 

Siła zawodnika

Podobnie jak we wschodnich sportach walki, w go i shogi także przechodzi się przez kolejne stopnie wtajemniczenia kyu (od 25 do 1) i stopnie mistrzostwa dan (od 1 do 10) określające poziom umiejętności zawodnika. Osobno przyznawane są stopnie amatorskie i zawodowe. W grze amatorskiej stopnie i zawody są koedukacyjne, a w zawodowej obowiązują osobne stopnie dla kobiet, chociaż mogą one także zdobywać stopnie męskie. Zdobycie zawodowych stopni mistrzowskich jest bardzo trudne i obwarowane wieloma ciężkimi do spełnienia warunkami.

 

Marcin Majka

Jest absolwentem II LO we Wrocławiu (matura 2013), a obecnie studentem II roku na Wydziale Mechanicznym PWr. Był w go mistrzem Polski juniorów do lat 16 (reprezentował wówczas klub "Gokurabu" działający przy UWr), a w 2013 roku zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów (jako reprezentant klubu "Sente" na PWr). Jest instruktorem Klubu Go w działającego w Fundacji Nami. W 2014 roku został zaproszony do Seulu na turniej go o puchar premiera Korei.

 

Karolina Styczyńska

Ma 24 lata, jest warszawianką, studentką 4 roku informatyki i zarządzania na Uniwersytecie w Yamanashi (Japonia). Z shogi zetknęła się po raz pierwszy osiem lat temu, czytając japoński komiks "Naruto". Po kilku latach samodzielnych treningów osiągnęła tak wysoki poziom gry, że japońska profesjonalistka Madoka Kitao (kobiecy 2 dan zawodowy, autorka dobutsu shogi), natrafiwszy na nią w szkoleniowej grze internetowej, zaproponowała jej przyjazd do Japonii. W ten sposób doszło do gościnnego udziału Karoliny w turnieju dla zawodowych graczy, gdzie nieoczekiwanie wygrała z profesjonalną zawodniczką (co zdarzyło się pierwszy raz w historii tej dyscypliny). Otrzymała wtedy 4 dan amatorski i stała się ulubienicą Japończyków jako pierwsza kobieta spoza Japonii, która wygrała z profesjonalną zawodniczką. W kolejnych latach Karolina potwierdziła swoje umiejętności, wygrywając z profesjonalistkami oraz dostając się do szkoły zawodowców przy Japońskim Związku Shogi. Po ponad dwóch latach ciężkich treningów spełniła swoje marzenie i 28 VI 2015 awansowała do klasy C1, uzyskała stopień 3 kyu zawodowy kobiecy i tymczasową licencję zawodową. Jeśli w ciągu kolejnych dwóch lat uzyska odpowiednio dobre wyniki (np. wygra co najmniej jedną grę w każdym z oficjalnych turniejów), to awansuje na stopień 2 kyu i uzyska licencję bezterminową.

 

Turnieje na Wyspie

Podczas spotkania na Wyspie Słodowej Karolina Styczyńska opowie, jak poznała shogi, jak radziła sobie z życiem w Japonii bez znajomości języka, jak przetrwała trudy morderczej walki w szkole zawodowców i podnosiła się po porażkach, gdy do osiągnięcia celu zabrakło niewiele, a trzeba było zaczynać niemal od początku. Po prelekcji będzie można poznać zasady gry w shogi oraz zagrać szkoleniową grę z Karoliną. Zgodnie z tradycyjną etykietą, w publicznej grze z zawodowcem uczestnicy otrzymają handicap, czyli przewagę do kilku figur, aby wyrównać szanse. Osoby, które w takich warunkach wygrają z mistrzynią, otrzymają upominki od organizatorów.

Na Wyspie Słodowej w tym roku w każdą wakacyjną niedzielę w godz. 14-19 organizowana jest bezpłatna nauka gry oraz turnieje go i shogi. W sierpniu 2014 można też uczestniczyć w odpłatnych zajęciach szkoleniowych w Fundacji Nami (informacje poniżej). Natomiast 20 IX na Wyspie słodowej odbędzie się wielki otwarty turniej doubutsu shogi w ramach "Nami Airando".

 

Wakacyjna Szkoła Shogi

Do 15 IX 2015 we wtorki i czwartki w godz. 17-18 w siedzibie Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami odbywają się zajęcia shogi dla dzieci i młodzieży prowadzone przez instruktora Wrocławskiego Klubu Shogi - Wojciecha Jedynaka (absolwenta informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim). Opłata wynosi 50 zł za miesiąc. Program zajęć obejmuje:

 • poznanie zasady gry,
 • rozwiązywanie zadań rozwijających umiejętność gry,
 • rozgrywki treningowe z innymi uczestnikami szkoły oraz instruktorem,
 • wyniki i postępy odnotowywane w specjalnym zeszycie shogi,
 • zdobywanie stopni kyu.

 

Intensywny trening shogi

W dniach 10-14 VIII 2015 w godz. 16-18 w siedzibie Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami są organizowane intensywne treningi shogi przed Mistrzostwami Europy (Praga, 20-23 VIII). Prowadzą je: Wojciech Jedynak i Karolina Styczyńska. Opłata wynosi 100 zł za tydzień. Program zajęć obejmuje:

 • debiuty (joseki),
 • standardowe formacje obronne (zamki),
 • techniki przydatne w grze środkowej (tesuji),
 • schematy ataków (shikake),
 • ataki na zamek przeciwnika,
 • problemy matowe,
 • otaczanie króla przeciwnika (hisshi),
 • obrona własnego króla przed atakiem,
 • gry szkoleniowe z instruktorem,
 • porady i komentarze instruktora,
 • sprawdzenie przyswojonej wiedzy w rozgrywkach z uczestnikami treningu i członkami klubu shogi.

 

Intensywny trening go

W dniach 17-21 VIII 2015 w godz. 10-19 w siedzibie Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami będą organizowane intensywne treningi go zakończone dwudniowym turniejem w dniach 22-23 VIII. Adresowane są do wszystkich, którzy chcą podnieść umiejętności oraz odkryć swoje słabości i stawić im czoła. Zajęcia prowadzi według autorskich metod Marcin Majka (student PWr). Opłata za treningi i turniej wynosi 200-250 zł (w cenę wliczony jest nocleg w spartańskich warunkach z dostępem do kuchni i łazienki bez prysznica, konieczna jest własna karimata i śpiwór), za sam turniej 10-20 zł. Program zajęć obejmuje zagadnienia rzadziej spotykane w podręcznikach gry:

 • gra środkowa,
 • granie niestandardowych ruchów.

 

miejsce:
siedziba Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami
ul. Przelot 7, Wrocław
tel. 784 694 592, e-mail: kontakt@fundacja-nami.pl

osoby do kontaktu:

 

Powrót na górę strony