Siatki wielościanów

Data ostatniej modyfikacji:
2009-03-24

W tej części galerii zamieszczone są siatki umożliwiające samodzielne wykonanie modeli rozmaitych wielościanów. Gorąco zachęcamy do własnoręcznego wykonania przynajmniej kilku z nich, gdyż dopiero w ten sposób można w pełni poznać świat wielościanów.

Do wykonywania modeli potrzebne będą: karton, nożyczki, nóż do cięcia tapet lub skalpel, linijka (najlepiej metalowa) oraz dobry klej. Do prostych modeli wystarczy klej biurowy, ale lepiej użyć kleju introligatorskiego (np. CR), kleju do puzzli lub innego podobnego (wikol itp.).

Siatki zamieszczone w galerii są w formacie gif, który obsługiwany jest przez każdy program graficzny. Większość jest tak przygotowana, że bez skalowania mieści się na kartce formatu A4. Pozwala to na bezpośredni wydruk siatki na kartonie o podwyższonej gramaturze - np. 160g/m2 (lub grubszym, o ile tylko drukarka go zaakceptuje). Po wydrukowaniu należy delikatnie naciąć nożem wszystkie krawędzie, a potem starannie wyciąć całą siatkę. Kolejny etap to zagięcie wszystkich krawędzi. Nacięty karton będzie "pamiętał" jak ma się zagiąć i z łatwością uda się go uformować we właściwy sposób. Ostatnim krokiem jest sklejenie siatki. Ściana pozbawiona skrzydełek powinna być przyklejona na końcu.

Aby otrzymać model wielokolorowy można komputerowo pokolorować ściany w programie graficznym i wydrukować siatkę w kolorze. Jest to jednak dość kosztowne. Można też wykonać model z pojedynczych elementów dobierając w dowolny sposób kolory kartonu. Proponujemy skorzystać z wielokątów zamieszczonych w odpowiednich podrozdziałach lub samodzielnie przygotować wielokąty żądanej wielkości. Ścianę drukujemy na zwykłym papierze i wykorzystujemy wydruk do przygotowania szablonu na sztywnej tekturce (taki szablon można wykorzystać wielokrotnie). Wydruk przykładamy do tektury i używając szpilki lub nóżki cyrkla, nakłuwamy go we wszystkich wierzchołkach. Miejsca nakłuć otaczamy kółeczkami, które łączymy zgodnie z oryginalnym rysunkiem. Tak przygotowany szablon przykładamy do kartonu, z którego planujemy wykonać model. Nakłuwamy szablon we wszystkich wierzchołkach przenosząc w ten sposób obraz z tektury na karton. Następnie łączymy wierzchołki na kartonie, używając noża do tapet. Kolejny krok to wycięcie elementu i pozaginanie krawędzi. Potem można już przystąpić do sklejania. Metoda ta jest trochę bardziej pracochłonna, ale pozwala wykonać kolorowy model dowolnej wielkości, który będzie prezentował się znacznie okazalej niż ten, wykonany z siatki dopasowanej do formatu A4. Większość modeli prezentowanych w Galerii została wykonana tą właśnie techniką.

 

Powrót na górę strony