Siatki wielościanów archimedesowych

Data ostatniej modyfikacji:
2008-10-24

Wykonanie modeli wielościanów archimedesowych jest nieco większym wyzwaniem niż w przypadku wielościanów platońskich. Kliknięcie w nazwę wielościanu otwiera w nowym oknie jego siatkę. Dwa wielościany archimedesowe (sześcio-ośmiościan przycięty oraz dwudziesto-dwunastościan przycięty) istnieją w dwóch wersjach - lewo- i prawoskrętnej. Wersje te mają się do siebie tak, jak lewa dłoń do prawej. Siatka jednej wersji jest lustrzanym odbiciem drugiej.

Liczba ścian niektórych wielościanów archimedesowych jest dość duża i dlatego wykonywanie ich modeli z jednej siatki może być trochę niewygodne. Dlatego też zachęcamy do wykonania przynajmniej niektórych modeli z pojedynczych elementów. Ściany wielościanów archimedesowych są wielokątami foremnymi o liczbie boków 3, 4, 5, 6, 8 i 10. Plik wielokąty foremne pozwala na przygotowanie odpowiednich szablonów. Dla ułatwienia wykonania modeli tym sposobem przy nazwie wielościanu podany jest również układ ścian w każdym wierzchołku. I tak np. liczby 3,4,3,4 przy sześcio-ośmiościanie oznaczają, że w każdym jego wierzchołku schodzą się trójkąt, kwadrat, trójkąt i kwadrat. Istotna jest przy tym kolejność tych wielokątów. Układ 3,3,4,4 (który nie występuje w wielościanach archimedesowych) oraz układ 3,4,3,4 są różne.

 

 

     czworościan ścięty       3,6,6

 

       sześcian ścięty             3,8,8

 

      ośmiościan ścięty          4,6,6

 

  dwunastościan ścięty         3,10,10

  

 dwudziestościan ścięty       5,6,6

 

   sześcio-ośmiościan          3,4,3,4

 

dwudziesto-dwunastościan 3,5,3,5

 

sześcio-osmiościan rombowy mały 3,4,4,4

 

sześcio-ośmiościan rombowy wielki 4,6,8

 

dwudziesto-dwunastościan rombowy mały 3,4,5,4

 

dwudziesto-dwunastościan rombowy wielki 4,6,10

 

sześcio-ośmiościan przycięty 3,3,3,3,4

 

dwudziesto-dwunastościan przycięty 3,3,3,3,5

 

 

Wizerunki wielościanów zostały wyeksportowane z programu Great Stella. Siatki zostały przygotowane przy użyciu programu Wingeom.

 

Powrót na górę strony