Młodzicy (4-6 SP)


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr
Data ostatniej modyfikacji:
2021-09-30

REGULAMIN

 • Do Ligi Zadaniowej Młodzików mogą przystępować wyłącznie uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych (ew. młodsi ale bez odrębnej kwalifikacji).
 • Wszyscy uczestnicy muszą wraz z pierwszym zestawem rozwiązań przesłać poniższą klauzulę:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji Ligi Zadaniowej (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

  Musi być ona dodatkowo potwierdzona podpisem rodzica lub prawnego opiekuna, a następnie przesłana w formie oryginału pocztą albo jako skan lub zdjęcie w załączniku do e-maila.
 • Liga zadaniowa trwa od października do czerwca w każdym roku szkolnym.
 • Do Ligi można przystąpić w dowolnym momencie i robić dowolnie długie przerwy.
 • Pierwszego dnia miesiąca publikowane są 3 zadania, do których rozwiązania wystarcza wiedza z matematyki na poziomie szkoły podstawowej.
 • Rozwiązania dowolnej liczby bieżących zadań należy nadsyłać do końca danego miesiąca (decyduje data wysłania e-maila lub data stempla pocztowego).
 • Rozwiązania (o ile nie podano inaczej, wystarczą same odpowiedzi) należy przesyłać
  e-mailem na adres: liga.zadaniowa.sp.gim.lo@gmail.com albo tradycyjną pocztą na adres:
  Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego
  pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław.
 • W temacie e-maila lub na kopercie należy wpisać "Liga zadaniowa Młodzików WPM".
 • W pierwszej korespondencji należy podać imię i nazwisko, nazwę szkoły oraz swój adres pocztowy.
 • Rozwiązania zadań oceniane są zero-jedynkowo. Dopuszczalne jest przyznawanie połówek punktu.
 • Trzeciego dnia każdego miesiąca publikowane są odpowiedzi i wskazówki do rozwiązań zadań z ostatniej rundy ligi, a piętnastego - wyniki uczestników i ich aktualny ranking ustalony na podstawie sumy punktów z poszczególnych miesięcy.
 • Na zakończenie każdej edycji najlepsi zawodnicy oraz autorzy wyjątkowo ciekawych rozwiązań w poszczególnych miesiącach otrzymują nagrody-niespodzianki, które wysyłamy pocztą.

Uwaga! Aby wpisywać na Portalu wzory matematyczne, np. komentując zadania, można skorzystać ze ściągi zamieszczonej na  górze strony na pasku poziomego MENU. Każdy wzór należy poprzedzić napisem tex i zakończyć napisem /tex umieszczonymi w nawiasach kwadratowych. Notacji tej można także używać w korespondencji mejlowej.

 

Liga zadaniowa

Uważam, że konkurs internetowy jest świetnym powtórzeniem wiadomości i sprawdzeniem umiejętności dla młodych matematyków. Ja dopiero niedawno dowiedziałam się o takim konkursie, ale chętnie wezmę w nim udział.

Jak tu wejść?

Czy tutaj się jakoś loguje?

Wejście

Do Lig nie trzeba się logować. Wystarczy wybrać z menu powyżej bieżący rok szkolny, a później bieżący miesiąc (lub jakikolwiek inny, z którego chce się obejrzeć zadania).

Gdzie są wyniki?

Wiecie, gdzie można znaleźć wyniki? Pisze, że będą 15 dnia każdego miesiąca. Ja wchodzę , a wyników nie mogę znaleźć.

Wyniki

Konkurs rozpoczął się w październiku, więc pierwsze wyniki będą prawdopodobnie 15., ale LISTOPADA. ;] Pozdrawiam.

Publikacja wyników

Zgodnie z regulaminem Ligi 1 listopada ukażą się nowe zadania, 3 listopada - odpowiedzi do zadań październikowych, a 15 listopada - wyniki rundy październikowej. Do sprawdzenia mamy około 300 prac! Wzorem lat poprzednich odpowiedzi i wyniki będą zamieszczane pod zadaniami z danego miesiąca.

Ligi

Przez przypadek trafiłam na Wrocławski Portal Matematyczny i na ligi zadaniowe. Cieszę się, że uczniowie mogą uczestniczyć w takim konkursie.

Listopad

To bardzo ciekawy konkurs. Mam pytanie: czy tutaj są jakieś eliminacje, punkty czy coś takiego na listopad?

Zadania i wyniki

Wejdź w bieżący rok szkolny i wybierz odpowiedni miesiąc. Tam są zadania, odpowiedzi i wyniki.

Czy jest potwierdzenie?

Czy otrzymuje się jakieś potwierdzenie uczestnictwa w Lidze, bo wysłałem rozwiązania zadań i nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Potwierdzenie

Nie potwierdzamy uczestnictwa, ale po 15 będą opublikowane wyniki i wtedy możesz sprawdzić, czy otrzymałeś jakieś punkty.

Najlepsze

Wreszcie wymyślono konkurs matematyczny przez internet. To jest świetny pomysł. To powinno powstać od razu po stworzeniu internetu!

Z choinki się urwałeś?

Ligi działają na Portalu od siedmiu lat. To nie jest może "od stworzenia internetu", ale i tak trochę późno się zreflektowałeś. Innych konkursów internetowych też jest całkiem sporo. Więc może po prostu Ty przedwczoraj dopiero zajrzałeś do internetu i jeszcze słabo się orientujesz? Powodzenia w eksploracjach.

Gratuluję pomysłu!

Liga Zadaniowa to świetny pomysł dla amatorów matematyki. Szkoda, że w tym roku już nic nie zajmę, ale było warto się zapisać

Kto za to odpowiada

Ktoś, kto odpowiada za prowadzenie ligi, lekceważy swoje obowiązki. Nie zamieszcza rozwiązań i nie podaje wyników osiągniętych przez dzieci. Po co to wszystko? Jaką dziecko ma motywację, by w tym brać udział, skoro nie widzi efektów swojej pracy? Proszę się nad tym zastanowić, bo na drugi rok uczeń, który w tym roku co miesiąc się wytężał matematycznie, sobie odpuści. Skandal. Wymagamy od dzieci, a może zacznijcie Państwo wymagać od siebie.

Przykro...

Podpisuję się pod powyższym z dokładnie taką samą refleksją. Przykro, bo Liga tak świetnie funkcjonowała przez tyle lat i teraz wpadła w ręce kogoś zupełnie nieodpowiedzialnego, co wielu uczniów zdemotywowało do pracy;-(

Odpowiedź

Liga w żadne niewłaściwe ręce nie wpadła. Po prostu po 10 latach funkcjonowania Portal utracił w roku 2017 finansowanie, czego zupełnie nie przewidywaliśmy, otwierając kolejną edycję w październiku. Mimo to staraliśmy się regularnie zamieszczać zadania, dostarczając intelektualnej rozrywki regularnym uczestnikom Lig. W roku 2018 Portal odzyskał finansowanie i zaległości będą systematycznie uzupełniane.

Podziękowanie

W imieniu córki bardzo serdecznie dziękuję za nagrody. Córeczka jest zachwycona! Od wczoraj nie rozstaje się z grami i już zapowiedziała, że w kolejnej Lidze również chce wziąć udział. Bardzo dziękuję również za Państwa zaangażowanie w organizację konkursów
i zachęcanie młodych umysłów do podejmowania wyzwań matematycznych i
rozwiązywania zagadek z tej dziedziny nauki.

Powrót na górę strony