Dylemat Pana Boga
Bóg jest wszechmogący. Czy zatem może stworzyć kamień tak ciężki, że sam nie będzie mógł go unieść?
(Podobno tym paradoksem młody Stefan Banach zadręczał swojego gimnazjalnego katechetę.)
W tej chwili stronę przegląda
15 użytkowników online.
Logowanie dla redaktorów
STATYSTYKA MIESIĄCA
LIPIEC
Nowe artykuły - 44
Unikalne wizyty - 69 906
Odsłony - 1 838 382
CZERWIEC
Nowe artykuły - 34
Unikalne wizyty - 73 965
Odsłony - 2 280 853
MAJ
Nowe artykuły - 30
Unikalne wizyty - 97 567
Odsłony - 3 586 757
KWIECIEŃ
Nowe artykuły - 31
Unikalne wizyty - 96 169
Odsłony - 3 257 155
MARZEC
Nowe artykuły - 43
Unikalne wizyty - 113 959
Odsłony - 4 315 734
LUTY
Nowe artykuły - 29
Unikalne wizyty - 101 086
Odsłony - 3 549 713
STYCZEŃ
Nowe artykuły - 22
Unikalne wizyty - 134 722
Odsłony - 4 341 294
GRUDZIEŃ
Nowe artykuły - 46
Unikalne wizyty - 104 759
Odsłony - 3 956 424
LISTOPAD
Nowe artykuły - 43
Unikalne wizyty - 51 856
Odsłony - 2 066 300
PAŹDZIERNIK
Nowe artykuły - 50
Unikalne wizyty - 94 296
Odsłony - 3 905 437
WRZESIEŃ
Nowe artykuły - 66
Unikalne wizyty - 86 675
Odsłony - 3 270 914
SIERPIEŃ
Nowe artykuły - 27
Unikalne wizyty - 63 964
Odsłony - 1 886 613
Dylemat Pana Boga
Bóg jest wszechmogący. Czy zatem może stworzyć kamień tak ciężki, że sam nie będzie mógł go unieść?
(Podobno tym paradoksem młody Stefan Banach zadręczał swojego gimnazjalnego katechetę.)
Liczba wakatów w polskich szkołach utrzymuje się na takim samym poziomie jak w latach ubiegłych. Jeśli chodzi o pełne etaty jest poniżej 1 proc. - mówi Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Tymczasem tylko we Wrocławiu nadal brakuje ponad 30 pełnoetatowych nauczycieli matematyki (20 ofert wygasło z dniem 1 IX i zniknęły z bazy kuratorium). Natomiast 1 IX 2020 było to niecałe 10 etatów i już wówczas alarmowano, że sytuacja jest dramatyczna.
W tym roku szkolnym XXI Maraton Matematyczny odbędzie się we wrześniu podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
W galerii "Pod Hugonem" w IM UWr można zwiedzać wystawę p.n. "A jednak się obraca, czyli rubikowy zawrót głowy" prezentującą łamigłówki logiczno-manualne z kolekcji Mikołaja Zawady - studenta IM UWr. W roku 2024 mija 50 lat od zbudowania prototypu słynnej kostki przez węgierskiego architekta Ernö Rubika.
Czy znane od wieków domino może stanowić łamigłówkowe wyzwanie? W wersji graficznej jak najbardziej. Dominograf - stosując klasyczne kamienie i zasady gry w domino, ułóż krzyż (jak na rysunku). W tej wersji ostatni kamień nie pasuje. Zacznij od nowa. Nagrodzimy pięć osób, które jako pierwsze przyślą zdjęcie rozwiązania na adres mikolaj@math.uni.wroc.pl .
Przy okrągłym stole ma usiąść 2023 polityków. Każdy z nich ma dokładnie 1000 wrogów. Czy można ich tak usadzić, by żaden nie siedział bezpośrednio obok swojego wroga?
Dynamiczne modele Nikolaja Andreeva pozwalające poglądowo przybliżać zagadnienia matematyczne na wszystkich szczeblach nauczania dostępne są (do darmowego wykorzystania) na stronie Etiud matematycznych.
Może
Bóg może stworzyć kamień, którego sam nie podniesie. Musi zamienić siebie w kamień.
Może to zrobić
Tak, może to zrobić. A teraz zasadnicze pytanie: dlaczego? Otóż tam gdzie, kończy się nauka, zaczyna się wiara. Wierni wyznawają pewne dogmaty, które muszą przyjąć za prawdziwe. A zatem Bóg może stworzyć kamień tak duży, że go nie uniesie. Równie nielogicznym zjawiskiem jest występowanie Boga w trzech osobach. Chrześcijanie wyznają wiarę w JEDYNEGO Boga, a inny dogmat mówi, że są TRZY osoby boskie. O to właśnie chodzi, żeby zdać się na wiarę, nie na logikę. Bóg może występować w trzech osobach, choć jest jedyny i tak samo może stworzyć kamień, który byłby za ciężki, by mógł go unieśc, a jednocześnie może go unieść, bo może wszystko. I to jest właśnie wiara. Bóg nie przejmuje się paradoksami. Dał je ludziom do rozrywki i łamania głowy. Ludzie na próżno podejmują próby pojęcia Boga prawami fizyki, które dla nich samych są do końca zrozumiałe.
Postać ateologiczna
Ten paradoks ma swoją postać ateologiczną, pokazującą, że w gruncie rzeczy jest to tylko paradoks językowy: Co się stanie jeśli niepowstrzymywalna siła napotka nieporuszalny (tzn. taki, którego nie da się poruszyć) obiekt?
Dowód nieistnienia boga
A moim zdaniem ten paradoks dowodzi (dedukcyjnie) nieistnienia boga o przymiocie wszechmocności. Gdyby bóg wszechmogący istniał, prowadziłoby to do sprzeczności, zatem założenie o istnieniu boga jest nieprawdziwe. Podobnie albo nie istnieje niepowstrzymywalna siła, albo nie istnieją nieporuszalne obiekty.
Nieisnienie wszechmocy
To raczej wskazuje na nieistnienie jakiekolwiek obiektu posiadającego (prosto rozumiany) przymiot "wszechmocy". Cokolwiek byśmy podstawili pod słowo "bóg", paradoks pozostaje paradoksem (np. czy wszechmocna energia jest wstanie stworzyć kamień tak ciężki, by go nie być w stanie podnieść?). To pokazuje, że problem jest natury językowej i dotyczy raczej autoreferencyjności przymiotu "wszechmocność", a nie konkretnego obiektu, któremu ten przymiot przypisujemy. To chyba raczej Tarski, a nie teologia. A tak przy okazji: paradoks omnipotencji ma bardzo długą historię i był dyskutowany przez rozmaitych myślicieli na wiele wieków przed czasem, gdy Banach spotkał swego katechetę.
Co nie zmienia faktu...
"Paradoks omnipotencji ma bardzo długą historię i był dyskutowany przez rozmaitych myślicieli na wiele wieków przed czasem, gdy Banach spotkał swego katechetę."
Co nie zmienia przecież faktu, że bystry i oczytany gimnazjalista Banach mógł dręczyć tym paradoksem swojego katechetę.
Oczywiście
Oczywiście, że mógł. Ale nie jest "autorem tego paradoksu", jak wskazuje post.
Chuck Norris to sprawdził -
Chuck Norris to sprawdził - kopnął się w twarz.
Niepowstrzymana siła
Niepowstrzymana siła przejdzie przez nieporuszalny kamień. Skoro siły nie można zatrzymać to kamień tego nie zrobi. Kamiena nie można ryszyć więc siła tego nie zrobi. Siła przejdzie przez kamień jakby był przeźroczysty
Więc nie ma boga?
Więc nie ma boga?