całkowite zaćmienie Księżyca

Data ostatniej modyfikacji:
2018-06-23

Najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z Polski

Zjawisko rozpocznie się o 21:30, faza całkowita potrwa do 23:13, a cały spektakl zajmie 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Tego dnia termin pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Ma wówczas najmniejszą średnicę (tzn. najmniejszy obserwowany z Ziemi rozmiar kątowy), a w związku z tym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Kolejne równie długie zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku.

Zaćmienie rozpocznie się mniej więcej w tym samym czasie, co wschód Księżyca w Polsce (dokładny czas zależy od tego, skąd będziecie się obserwować zjawisko – różnica między godzinami wchodu wynosi w Polsce około 50 min). Księżyc będzie wtedy stosunkowo nisko nad horyzontem, trzeba więc znaleźć miejsce, z którego będzie dobrze widoczny południowo-wschodni horyzont (bez wysokich wzniesień, drzew i budynków). Księżyc nisko nad horyzontem wydaje się większy, zatem efekt zaćmienia będzie bardziej spektakularny.

Zaćmienia Księżyca są rzadsze niż Słońca. Bywają lata, w których zaćmienia Księżyca nie można zobaczyć ani razu, a w najlepszym wypadku mogą wystąpić trzy zaćmienia w ciągu roku, natomiast każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca. 

 

Powrót na górę strony