Symetryczny świat motyli

Data ostatniej modyfikacji:
2011-12-21
Autor: 
Piotr Pawlikowski
nauczyciel w I LO w Kluczborku
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa

W świecie przyrody ożywionej symetria nie jest przypadkiem. Czasem po prostu pomaga żyć. Jednym uchem nie dałoby się tak precyzyjnie zlokalizować źródła dźwięku, a jednym okiem - tak dokładnie oszacować odległości. Węże i jaszczurki mają rozdwojone języki, żeby również smak móc wyczuwać "stereo".

Wśród zwierzat dominują okazy o jednej płaszczyźnie symetrii, u większości gatunków  wykształconej przez ewolucję (choć im organizm jest wyżej zorganizowany, tym częściej symetria jest łamana np. u człowieka organy nieparzyste występują asymetrycznie, np. serce po lewej, wyrostek po prawej). Chyba żadne inne zwierzę nie realizuje w sposób tak doskonały idei symetrii osiowej w przyrodzie jak motyle. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

 

Swojskie okazy z Karkonoszy i Pienin (z kolekcji Piotra Pawlikowskiego)

 

A to już mieszkańcy Cassa della farfalle - domu motyli - w Montegrotto Terme we Włoszech (z kolekcji Piotra Pawlikowskiego).

 

Poniżej Morpho cypris, jeden z najpiękniejszych przedstawicieli z rodziny Morphidae, żyjący w Kolumbii (z kolekcji Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego).

 

A to niespodzianka z kolekcji Worth1000.com.

 

O symetrii obserwowanej w przyrodzie nad wodą piszemy tutaj, a o zjawisku symetrii w architekturze piszemy tutaj.

Powrót na górę strony