marzec 2013

Data ostatniej modyfikacji:
2013-04-18

Zad. 1. Podaj największą stucyfrową wielokrotność liczby 2013.

Zad. 2. Jak w Internecie zobaczyć (za darmo i legalnie!) pełny wygląd nieba nad Wrocławiem o północy rozpoczynającej kwiecień bieżącego roku?

Zad. 3. Jaka jest najmniejsza z liczb w pliku www.math.uni.wroc.pl/~msliw/duzoliczb.txt i ile razy w nim występuje?

 

Wyniki: 

Za nadesłane odpowiedzi marcowe pełną pulę 3 pkt przyznaliśmy Darii Bumażnik, Krystynie Lisiowskiej, Andrzejowi Piaseckiemu, Tomaszowi Skalskiemu i Piotrowi Wróblowi.

Tym samym aktualna czołówka Ligi to:

  • z 16,5 pkt na 18 możliwych - Andrzej Piasecki, administrator IT z Oleśnicy,
  • z 15,5 pkt - Adam Krasuski z II LO w Poznaniu, Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy i Wojciech Tomiczek, inżynier z Lipowej,
  • z 15 pkt - Tomasz Skalski z III LO we Wrocławiu i Piotr Wróbel, inżynier sprzedaży z Brwinowa.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Wpisując w witrynie WolframAlpha "10^100 mod 2013", łatwo przekonamy się, że szukaną liczbą jest 10^100-1816 (czyli liczba, której zapis to 96 dziewiątek, ósemka, jedynka, ósemka i czwórka).

Zad. 2. Sporo Ligowiczów odnalazło mapy nieaktualizowane codziennie - niezawierające planet lub Księżyca (których położenie zmienia się szybciej lub mniej regularnie niż gwiazd). Nie znamy zresztą spełniającej warunki zadania strony w języku polskim, ale po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową "today sky map" można odnaleźć np. stronę www.fourmilab.ch/yoursky, gdzie możliwe są odpowiednie ustawienia. (Wsp. geogr. Wrocławia można odnaleźć choćby w Wikipedii lub dzięki Mapom Google, a czas podany w zadaniu to godz. 22:00 31 marca czasu uniwersalnego UTC - we Wrocławiu obowiązywał wtedy już czas letni).
Podobne witryny to: www.astroviewer.com, http://sky-map.org i www.google.com/sky, a odpowiednie oprogramowanie o wielu ciekawych możliwościach można ściągnąć z www.stellarium.org oraz witryn Google (program Google Earth).
Szukany w zadaniu wygląd nieba da się również znaleźć przez witrynę WolframAlpha - np. wpisując "sky chart wroclaw 1st april 2013 0:00 am".

Zad. 3. Jest to 0 i występuje raz. Można się o tym przekonać, np. kopiując całą zartość pliku do odpowiedniego edytora tekstu (który daje takie możliwości), konwertując ją tam do tabeli (spacje jako separatory) i następnie sortując.

 

Powrót na górę strony