marzec 2008

Zad. 1. Pan Jan kupił w sklepie zoologicznym papugę mającą według reklamy powtórzyć każde słowo, które usłyszy. Jednak chociaż spędził pół dnia przy klatce, cały czas mówiąc do papugi, ta nie odezwała się ani słowem! Reklamację pana Jana mimo to odrzucono, ponieważ reklama była zgodna z prawdą. Jak to możliwe?

Zad. 2. Asia i Basia sa córkami tej samej matki i urodziły się tego samego dnia, niemal jednocześnie, ale nie są bliźniaczkami. Jak to możliwe?

Zad. 3. Inżynier Andrzej często grywa w szachy z panem Abackim - co najmniej równie często, jak w warcaby grywają mecenas Cabacki z panem Bolesławem. Pan Dariusz jest filatelistą. Redaktor Dabacki wydrukował ostatnio interesujący wywiad z lekarzem, który jest jednym z jego sąsiadów - panem Czesławem. Imię i nazwisko żadnego z panów nie zaczyną się tą samą literą. Jakie są ich imiona, nazwiska i zawody?

 

Wyniki: 

Zadania marcowe okazały się dość trudne. Wszystkie poprawnie rozwiązali tylko: Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu, Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu, Damian Olczyk z I LO w Oleśnie, Krystyna Lisiowska redaktor techniczny z Warszawy.
Poprawne rozwiązania 2 zadań przysłali: Dominika Dąbrowska z SP 99 we Wrocławiu, Andrzej Kunca nauczyciel matematyki z Gostycyna, Dariusz Trzeciak nauczyciel TI z Zambrowa.

Gratulujemy!

W klasyfikacji generalnej prowadzą (na 18 możliwych pkt.): Damian Olczyk z I LO w Oleśnie (18 pkt.), Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu (17 pkt.), Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu (15 pkt.), Krystyna Lisiowska redaktor techniczny z Warszawy (15 pkt.), Dariusz Trzeciak nauczyciel TI z Zambrowa (14 pkt.), Dominika Dąbrowska z SP 99 we Wrocławiu (13 pkt.), Andrzej Kunca nauczyciel matematyki z Gostycyna (13 pkt.), Stella Kielan z SP 99 we Wrocławiu (12 pkt.), Konrad Konarski z I LO w Legnicy (11 pkt.), Paulina Witasik z SP 99 we Wrocławiu (10 pkt.).

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Papuga była głucha (powtarzała więc każde słowo, które usłyszała, bo nie usłyszała żadnego).

Zad. 2. Są to np. trojaczki, czworaczki itp.

Zad. 3. Aby rozwiązać zadanie, z jego treści należy się domyślić, że brakującym nazwiskiem jest Babacki. Z pierwszego zdania wiemy, że pan Cabacki nie ma na imię Andrzej ani Bolesław. Jest to więc Dariusz. Uwzględniając dalsze informacje, łatwo dochodzimy już do rozwiązania: Czesław Abacki - lekarz, Andrzej Babacki - inżynier, Dariusz Cabacki - mecenas, Bolesław Dabacki - redaktor.

 

Powrót na górę strony