maj 2009

Data ostatniej modyfikacji:
2009-07-5

Zad. 1. Wśród danych stu identycznie wyglądających monet jedna jest lżejsza niż pozostałe. Do dyspozycji jest waga szalkowa. Opisz postępowanie pozwalające ustalić, która moneta jest lżejsza, przy wykonaniu możliwie najmniej ważeń.

Zad. 2. Jadąc w kierunku Dublina, mija się w pewnym momencie stojący przy szosie znak "Dublin 80", jednak po ok. półgodzinnej jeździe (bez zmiany kierunku!) z normalną autostradową prędkością przy drodze znów można zobaczyć znak "Dublin 80". Jak to możliwe?

Zad. 3. Co wspólnego mają wieloryby i litera "d"?

 

Wyniki: 

Zadania majowe były trudne i nikomu nie przyznaliśmy maksimum punktów. Po 2 pkt. (na 3 możliwe) otrzymali Katarzyna Kaczmarczyk z Wałbrzycha, Krystyna Lisiowska z Warszawy oraz Andrzej Kunca z Gostycyna.

W rankingu Ligi zaszły pewne zmiany i obecnie wygląda on tak:

  • 19,5 pkt. (na 24 możliwe) - Andrzej Kunca - nauczyciel z Gostycyna, Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny z Warszawy, Michalina Sieradzka - uczennica GIM 49 we Wrocławiu i Wojciech Tomiczek - student z Bielska-Białej,
  • 19 pkt. - Katarzyna Kaczmarczyk - uczennica GIM 13 w Wałbrzychu,
  • 18,5 pkt. - Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi,
  • 16 pkt. - Małgorzata Wnętrzak - uczennica I LO w Kluczborku oraz Maria Skrzypczak - nauczycielka z Poznania.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Na szalki kładziemy po 33 monety, dzięki czemu możemy wyłonić 34 lub 33 monety, wśród których znajduje się oszukana. Następnie na szalki kładziemy po 12 monet spośród tych 34, gdzie jest fałszywa, i wyłaniamy w ten sposób dwanaście z fałszywką. Teraz tak samo robimy z ośmioma monetami i w przedostatnim w najgorszym razie ważeniu kładziemy na szalki po jednej monecie, ew. zostając z dwiema, pośród których jest fałszywa, do ostatniego, piątego porównania.

Zad. 2. Zjawisko takie występuje (a przynajmniej miało miejsce kilka lat temu) przy podróży z Iralndii Północnej, np. Belfastu. Jest to część terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, gdzie w transporcie nadal używa się brytyjskiego systemu miar i odległości liczone są w milach (bez podawania jednostek na drogowskazach, podobnie jak w innych krajach). Przekraczając granicę Republiki Irlandii, wjeżdża się na teren obowiązywania układu miar SI, gdzie napis "80" na drogowskazie oznacza, jak np. w Polsce, 80 km, i taki napis (również bez jednostki) znajduje się przy tej samej drodze ok. 48 km (dlaczego?) po osiemdziesiątce brytyjskiej.

Zad. 3. Jedno i drugie występuje w wodzie. Nie uznawaliśmy odpowiedzi, że ich, dość zagmatwany zresztą, związek polega na tym, że z wieloryba produkuje się tran, który zawiera witaminę D, ponieważ chodziło o LITERĘ "d", w dodatku nie wielką - jak oznaczenie witaminy, a poza tym tran wytwarzany jest właściwie z ryb (głównie dorszowatych).

 

Powrót na górę strony