czerwiec 2015

Zad. 1. W 1964 roku polski (a później amerykański) matematyk Stanisław Ulam zdefiniował pewien ciąg liczb naturalnych. Ciąg jest rosnący, jego pierwsze dwa wyrazy są równe 1 i 2, a każdy następny jest sumą pewnych dwóch różnych wyrazów poprzednich i jest to najmniejsza liczba o tej własności, że taką sumę można utworzyć tylko w jeden sposób. Podaj 30 początkowych wyrazów tego ciągu?

Zad. 2. Prostokątny fragment sieci kwadratowej o rozmiarach 7×5 pokolorowano tak, że środkowe pole jest czarne, a pozostałę są białe. Punkty A i B są końcami przekątnej prostokąta. Na ile sposobów mrówka Andzia, wędrując najkrótszą drogą z A do B po
bokach siatki kwadratowej, uniknie przechodzenia po bokach czarnego
kwadratu?

Zad. 3. W czerwcu we Wrocławiu odbywają się IV Mistrzostwa Polski w Shogi (japońskich szachach). A kto zdobył tytuł mistrza w I edycji tych zawodów w 2012 roku?

 

Wyniki: 

Komplet 3 pkt. w tym miesiącu zdobyli: Kamila Bojar - uczennica LO w Szprotawie, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Marzena Wąsiewicz - informatyk, a chwilowo gospodyni domowa z Kajetan, a 2 pkt. zdobyły: Daria Bumażnik - uczennica II LO z Jeleniej Góry i Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy. Pozostałym zawodnikom przyznano poniżej 2 punktów.

Po dziewięciu miesiącach trwania Ligi najwięcej punktów zdobyli (na 27 możliwych):

  • 26 - Andrzej Piasecki
  • 25,25 - Marzena Wąsiewicz
  • 22,5 - Krystyna Lisiowska
  • 19,5 - Kamila Bojar - uczennica LO w Szprotawie
  • 18,5 - Daria Bumażnik
  • 15,5 - Mirosław Baszczak - programista z Warszawy
  • 14 - Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej
  • 13,5 - Tomasz Skalski - student matematyki na PWr
  • 13 - Krzysztof Danielak - uczeń I LO w Jeleniej Górze i Piotr Wróbel - inżynier z Brwinowa.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. 1, 2, 3, 4, 6, 8, 11, 13, 16, 18, 26, 28, 36, 38, 47, 48, 53, 57, 62, 69, 72, 77, 82, 87, 97, 99, 102, 106, 114, 126.

Zad. 2. Standardowy algorytm rozwiązania tego typu zadań polega na przypisaniu każdemu wierzchołkowi siatki rangi, która mówi, na ile sposobów można dotrzeć z tego wierzchołka do punktu końcowego B. Zaczynamy nadawanie rang od wierzchołków leżących najbliżej B, a potem cofamy się w stronę A. Ranga danego wierzchołka jest oczywiście sumą rang wierzchołków, do których można z niego bezpośrednio przejść. Rozwiązaniem zadania jest ranga przypisana wierzchołkowi A. Jeśli przekątna AB łączy lewy dolny z prawym górnym wierzchołkiem prostokąta, to najkrótsza droga na siatce między punktami A i B może zawierać tylko ruchy w górę i w prawo. Zaczynamy od nadania rangi 1 punktowi B, a pozostałym wierzchołkom siatki nadajemy rangi zgodnie z opisanym algorytmem. Należy zwrócić uwagę na poprawne opisanie rang wierzchołków czarnego kwadratu. Wynik działania algorytmu przedstawia poniższy rysunek. Są 292 drogi z A do B nie przechodzące po krawędziach czarnego kwadratu.

Zad. 3. Karolina Styczyńska - 21-letnia wówczas studentka informatyki z Warszawy. W shogi gra od 2008 roku. Po zwycięstwie w Mistrzostwach Polski pojechała do Japonii, gdzie przyznano jej 4 dan amatorski i zaproszono do profesjonalnego turnieju. Pokonała w nim (jako amatorka i cudzoziemka!) profesjonalną zawodniczkę Sachiko Takamurę, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii shogi i uczyniło z Karoliny ulubienicę Japończyków. Obecnie polska zawodniczka mieszka, studiuje i trenuje w Kōfu w Japonii. W czerwcu 2015 roku zdobyła jako pierwsza kobieta spoza Japonii status profesjonalnej zawodniczki shogi i profesjonalny stopień 3 kyu.

 

Powrót na górę strony