czerwiec 2009

Data ostatniej modyfikacji:
2009-07-6

Zad. 1. Podobno pewnemu żyjącemu kilkaset lat temu filozofowi, który miał bardzo regularny tryb życia, stanął w nocy jedyny w jego domu zegar. Okazało się, że służący zapomniał go nakręcić! Filozof nastawił więc zegar na oko. Po południu wyszedł na swój codzienny spacer do centrum miasta. Będąc w rynku, kolejny raz podziwiał słynący z dokładności zegar ratuszowy, najnowsze osiągnięcie techniki. Spotkał też znajomego, z którym wdał się w dłuższą dyskusję. Mimo stymulującej rozmowy wrócił do domu swoim niespiesznym krokiem tradycyjną trasą, a po powrocie nastawił swój zegar na właściwą godzinę. Jak mógł to zrobić?

Zad. 2. W Powiatowym Muzeum Precjozów przechowywany jest wysadzany bursztynami krucyfiks. Ekscentryczny kustosz stwierdził, że licząc bursztyny od podstawy krzyża do jego wierzchołka, otrzymuje się liczbę 33, a licząc od dołu do końca zarówno lewego jak i prawego ramienia - 32. Sprytnemu złodziejowi udało się jednak ukraść kilka bursztynów, a kustosz nie spostrzegł ich braku, ponieważ dostrzeżona przez niego zasada nadal działała. Jak to możliwe? (Kustosz znał się za to na bursztynie i gdyby w krzyżu pojawiły się jakiekolwiek podróbki, natychmiast zauważyłby fałszerstwo!)

Zad. 3. Józef K. przez kilka godził uważnie przyglądał się pewnemu przedmiotowi, którego prawa część byla początkowo całkiem gruba, ale stawała się coraz cieńsza, a lewa, na początku zupełnie cienka, była z upływem czasu coraz grubsza. Co robił Józef K.?

 

Wyniki: 

Maksymalną liczbę 3 pkt. za zadania czerwcowe uzyskała tylko Maria Skrzypczak. Po 2,5 pkt. zdobyli Michalina Sieradzka i Andrzej Kunca.

Była to ostatnia edycja Ligi w tym roku szkolnym. Wzięło w niej udział 57 osób. Rywalizacja do końca była bardzo zacięta. Najwięcej punktów (na 27 możliwych) zdobyli:

I miejsce ex aequo (22 pkt.)
Michalina Sieradzka - uczennica GIM 49 Wrocław
Andrzej Kunca - nauczyciel Gostycyn

II miejsce ex aequo (21,5 pkt.)
Wojciech Tomiczek z Lipowej, student Zarządzania i Inżynierii Produkcji w Bielsku-Białej
Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny Warszawa

III miejsce (21 pkt.)
Katarzyna Kaczmarczyk - uczennica GIM 13 Wałbrzych

Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Filozof mógł nie wiedzieć, o której godzinie wyszedł z domu, mógł jednak stwierdzić, ile czasu go nie było (dzięki nakręceniu zegara) i ile zajęła mu rozmowa z przyjacielem (dzięki zegarowi na ratuszu). Ponieważ przejście w jedną i drugą stronę zajęło mu mniej więcej tyle samo, mógł stwierdzić, o której dotarł domu, i poprawnie nastawić zegar.

Zad. 2. Sprytny złodziej mógł wziąć po n bursztynów z lewego, prawego i górnego ramienia, umieszczając tylko n z nich w dolnej części krzyża.

Zad. 3. Czytał książkę. Nie mógł wpatrywać się w przewijaną kasetę, ponieważ żadna część kasety nie zmienia swojej grubości.

 

Powrót na górę strony