Lwowska Szkoła Matematyczna

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Roman Duda - emerytowany profesor matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim

Wydawca: 

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Uniwersytecki 15, 50-137 Wrocław
tel. 071 375 28 09, faks 071 375 27 35
e-mail: biuro@wuwr.com.pl
http://www.wuwr.com.pl/

 

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Książka dotyczy największej legendy polskiej matematyki - środowiska lwowskiego w okresie międzywojennym, skupionego wokół Hugona Steinhausa i Stefana Banacha. Prowadzone przez tę grupę naukowców badania i osiągnięte wyniki stały się jednymi z najważniejszych w matematyce XX wieku i rozsławiły polską matematykę na całym świecie.

Pierwszy rozdział książki kreśli tło historyczne działalności lwowskich i warszawskich matematyków na początku XX wieku - sytuację polityczną i naukową w Polsce po odzyskaniu niepodległości oraz stan ówczesnej światowej matematyki. Przedstawione są sylwetki najwybitniejszych polskich naukowców, którzy mieli duży wpływ na powstanie szkoły lwowskiej i na wybór kierunków podjętych w tym środowisku badań (Sierpiński, Janiszewski). 

Kolejny rozdział próbuje oddać specyficzną atmosferę panującą wśród lwowskich matematyków - opisuje życie uniwersyteckie i towarzyskie, troskę o upowszechnianie matematyki wśród młodzieży i dbałość o wysoki poziom jej nauczania w szkołach powszechnych, mowa tu o wydawanych czasopismach, organizowanych kongresach i podejmowanych kontaktach z uczelniami zagranicznymi.

Szczegółowo opisane są osiągnięcia naukowe szkoły lwowskiej, przede wszystkim wprowadzenie przez Banacha przestrzeni liniowych unormowanych, zwanych dziś na całym świecie przestrzeniami Banacha i rozwój teorii operatorów. Mowa jest także o sukcesach w dziedzinie probabilistyki, teorii gier i teorii  miary.

Najbardziej wstrząsający rozdział traktuje o zagładzie lwowskiego środowiska naukowego pod okupacją sowiecka i niemiecką, o stratach poniesionych przez matematykę polską w czasie wojny i okupacji oraz o okresie powojennej repatriacji.

W ostatnim rozdziale autor zawarł próbę podsumowania wpływu, jaki szkoła lwowska wywarła na rozwój światowej i polskiej matematyki. Po II wojnie światowej tradycje te znalazły kontynuatorów w środowisku wrocławskim. Niestety, Banach nie doczekał repatriacji, ale przyjechał tu Hugo Steinhaus i inni znakomici matematycy, aby od podstaw budować prężny ośrodek naukowy.

Książka Dudy zdobyła główną nagrodę w konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką 2008 - puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Po przeczytaniu recenzji...

Postanowiłem tę książkę zamówić. Właśnie przyszła pocztą. Mam nadzieję, że się przyda, bo choć czytam mało, to jednak zdeklarowałem się zrobić na historię prezentację dotyczącą matematyki międzywojennej, a ta książka powinna jak najbardziej pasować;) Jak będę po lekturze, to jeszcze przedstawię opinię.

Trzymamy

Trzymamy za słowo!

Powrót na górę strony