Chińskie gwiazdki szczęścia

Data ostatniej modyfikacji:
2021-02-8
Autor: 
Sylwia Szczęsna-Cichoń
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu

To bardzo prosty do wykonania model oparty o formę pięciokątnego węzła. Poradzą sobie z nim nawet najmłodsze dzieci. Wykonanie jest łatwe i szybkie, a efekt końcowy bardzo atrakcyjny, co sprawia wiele radości i satysfakcji.

Jak wykonać model
  • Papierowy pasek (niezbyt szeroki, najlepiej ok. 1-2 cm) zaginamy wzdłuż linii przerywanych, wykonując w pierwszym kroku pięciokątny węzeł. Wystającą część zaginamy do wewnątrz modelu.
  • Pozostałą część paska zaginamy wzdłuż boków pięciokąta kilkukrotnie, tak aby na każdym boku były przynajmniej 2 warstwy papieru.

  • Następnie przytrzymujemy płaski pięciokąt w prawej ręce przykładając palec wskazujący do boku A, a kciuk do B. Kciukiem lewej ręki wciskamy środek boku C do wnętrza modelu. To samo powtarzamy na pozostałych bokach i podziwiamy, jak z płaskiego pięciokąta powstaje trójwymiarowa gwiazdka.

Małe, proste, a cieszy...

Teraz wystarczy już tylko duuużo pasków ładnego, kolorowego papieru, duuużo czasu i niezapomniany efekt oraz duuużo szczęścia gwarantowane. Oto gwiazdki wykonane przez Halinę Rościszewską-Narloch z Gliwic.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.origami.friko.pl/

 

To działa!!!

Gwiazdki szczęścia rzeczywiście działają. Na finałach VII Dolnośląskich Meczów Matematycznych cała reprezentacja SP 107 miała takie gwiazdki w kieszeniach. Może nie wygraliśmy, ale drugie miejsce było!

Nie wiedziałam

Nawet nie wiedziałam, że te gwiazdki są chińskie. Ale wszystko się zgadza, bo nauczyła mnie je robić właśnie Chinka. Kiedy byłam dzieckiem mieszkałam za granicą. Chodziłam do międzynarodowej szkoły, a moją najlepszą przyjaciółką była Chinka Candy. To ona nauczyła mnie robić te gwiazdki. Są prześliczne i bardzo fajnie wyglądają!

Jak to zrobić?

Pod jakim kątem należy zginać papier, żeby ramiona gwiazdki wyszły równe?

Obliczenie kąta

Z rysunku wynika, że to kąt przyległy do kąta wewnętrznego w pięciokącie foremnym. Taki kąt ma 108 °, zatem przyległy ma 72°.

Jak to się robi?

Mógłby mi ktoś powiedzieć, jak się robi węzeł pięciokątny? Jakoś nie przypominam sobie, abym uczył się tego w szkole...

Odpowiedź

Na pasku papieru wystarczy zawiązać zwykły supeł (jak na pierwszym rysunku w tekście). Po spłaszczeniu zagięcia forma pięciokąta foremnego powstaje sama. Wystarczy spróbować.

Długość paska

Jakiej długości musi być ten pasek?

Długość na co?

Nie wiadomo, o co pytasz. Czy o długość paska na węzeł pięciokątny, czy na chińską gwiazdkę. Za każdym razem to zależy od grubości papieru. W przypadku zwykłego papieru do drukarki (format A4, gramatura 80) i pojedynczego węzła należy odciąć pasek o szerokości 1 cm wzdłuż dłuższej krawędzi kartki. Na gwiazdkę pasek musi być co najmniej dwa razy dłuższy. Można tez kupić papier do origami już pocięty w paski.

Powrót na górę strony