444 konkursowe zadania z matematyki dla gimnazjalistów

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Karolina Komischke
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Łukasz Drwięga, Tomasz Szymczyk – nauczyciele w V LO w Bielsku-Białej

Wydawca: 

Wydawnictwo Szkolne OMEGA
ul. Wielicka 44c, 30-552 Kraków
tel. 12 425 62 56
e-mail: biuro@ws-omega.com.pl
www.ws-omega.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

444 konkursowe zadania z matematyki dla gimnazjalistów

Książka zawiera zadania z piętnastu edycji konkursu matematycznego o Puchar Dyrektora V LO w Bielsku-Białej, który odbywa się od roku szkolnego 1998/99. Zadania są ułożone w zestawy dotyczące przekrojowo całej wiedzy gimnazjalnej. W obrębie każdego zestawu zastosowano zasadę rosnącego poziomu trudności. Zadania zostały podzielone na testy eliminacyjne oraz otwarte zadania finałowe. Ponadto w zbiorze zamieszczono 20 zadań dodatkowych również o charakterze otwartym. Do wszystkich testów podano odpowiedzi, a do trudniejszych zadań także rozwiązania. Zadania finałowe i dodatkowe podano wraz z pełnymi rozwiązaniami. Na końcu książki podano listę innych zbiorów zadań pomocnych w przygotowaniach do konkursów na poziomie gimnazjalnym.

W zbiorze znajdziemy zadania o różnym stopniu trudności oraz z różnych działów matematyki szkolnej, zaczynając od arytmetyki, przez algebrę, a na geometrii kończąc. Pozwalają one nie tylko na powtórzenie wiadomości i umiejętności szkolnych, ale przede wszystkim ćwiczą logiczne myślenie, wyobraźnię geometryczną, dedukcyjne formułowanie rozumowań i wyciąganie wniosków.Są to zadania oryginalne, odbiegające od sztampy zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych, wymagających tylko zastosowania prostych własności i algorytmów.

Chociaż książka adresowana jest do gimnazjalistów, niektóre przykłady mogą być rozwiązywane w szkole podstawowej, a inne będą ciekawe także dla licealistów. Zbiór można wykorzystać na lekcji jako źródło dodatkowych ciekawych zadań testowych i trudniejszych zadań problemowych, na kółku matematycznym lub przez ucznia do samodzielnego treningu przed konkursami, czemu sprzyja zamieszczenie jasnych i wyczerpujących rozwiązań. Z pewnością jest to pozycja warta polecenia nauczycielom i uczniom.

 

Powrót na górę strony