Próbna matura '08: pojawia się i znika

Data ostatniej modyfikacji:
2018-09-14

Autor: Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

Szkoda, że CKE najwyraźniej zdecydowała nie publikować tegorocznych zadań z matur próbnych. Czy były aż takie fatalne? Uczniowie i nauczyciele musieli szukać ich pokątnie w Sieci, a przecież nie wszyscy mieli możliwość sprawdzenia się zimą, bo część szkół tych egzaminów nie przeprowadziła.

W tym zestawie również okazało się, że eksperci z CKE nie potrafią poprawnie rozwiązywać dość standardowych zadań szkolnych. W rozwiązaniu zadania 7 z poziomu rozszerzonego, gdzie dana była funkcja f(x) = sin2x+cosx dla x[tex]\in[/tex] R, czytamy
"wprowadzenie pomocniczej niewiadomej t=cosx i zapisanie funkcji f(t)=-t2+t+1".

Zauważmy, że rozwiązujący wprowadza tu zupełnie inną funkcję niż dana w zadaniu (ta jest kwadratowa, a funkcja f zawierała wszak funkcje trygonometryczne), oznaczając ją jednak w ten sam sposób, albo - co gorsza - nie umie poprawnie wyliczyć wartości funkcji f dla danego argumentu (np. t), mając w treści zadania podany jej wzór! Łatwo widać, że f(t) = sin2t +cost. W rozwiązaniu powinno być g(t) = -t2+t+1. Wtedy g(t(x)) = f(x). Rozumienie pojęcia złożenia funkcji jest ważną umiejętnościa w matematyce, tym bardziej wypada wymagać jej od egzaminatorów na maturze.

 

Powrót na górę strony